Stanjura ve věznici. Její rekonstrukci za půl miliardy zaplatí stát, řekl

Stanjura ve věznici. Její rekonstrukci za půl miliardy zaplatí stát, řekl
Foto: Facebook  /  Rekonstrukce věznice se blíží, přípravy běží podle harmonogramu.
Uherské Hradiště Zprávy 05 / 06 / 2023

Když se neobjeví nečekané překážky, v roce 2026 vypukne rekonstrukce bývalé věznice v Uherském Hradišti. Nechvalně proslulý areál promění v justiční palác s muzeem totality. „Náklady se odhadují na 520 milionů korun, o financování se postará stát,“ prohlásil po prohlídce areálu Zbyněk Stanjura, ministr financí, který už podruhé v krátké době navštívil věznici.

I když se stavební práce rozjedou zhruba za dva roky, věznice se už neprodyšně uzavřela pro veřejnost. Poslední prohlídky nabídl Běh pro Paměť národa. Aktuálně už se podnikají jednotlivé kroky, které povedou k zahájení náročné a nákladné rekonstrukce. „Máme radost, že přeměna areálu na místo paměti a část s justičními složkami pokračuje zdárně dál,“ těší Annu Stránskou, předsedkyni spolku Memoria, který je jedním z hlavních motorů rekonstrukce bývalé věznice.

Její budoucí podobu určila architektonická soutěž. U vítězného návrhu porota ocenila hlavně celkové architektonické řešení, použité materiály i detail veřejného prostoru, který podtrhuje význam místa s důrazem na vytvoření moderní demokratické instituce s historickou pamětí. „Návrh nyní projde dopracováním na základě doporučení odborné poroty a očekáváme upřesňování s budoucími uživateli, včetně partnerského dialogu s městem,“ zdůraznila Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je správcem rozlehlého komplexu bývalé věznice. S vítězným architektonickým návrhem se blíže seznámil i ministr financí. „Jde o mrazivé místo s těžkou historií. Když se stane oblíbeným místem, bude to dobře pro město i jeho okolí,“ prohlásil Stanjura, který potvrdil, že příprava rekonstrukce probíhá podle plánovaného harmonogramu a státní rozpočet počítá s financováním. „Když do konce roku 2025 zpracujeme jednotlivé stupně projektové dokumentace, územní rozhodnutí a stavební povolení, zkraje následujícího roku vypíšeme soutěž na dodavatele. V dnešních cenách se pohybujeme okolo 520 milionů korun. Je to obrovská investice státu, ale jsem přesvědčený, že je na místě,“ nechal se slyšet ministr s tím, že rekonstrukce potrvá zhruba 30 měsíců. Slavnostní otevření tak přijde na řadu v roce 2028.

Památkově chráněný brownfiled v centru města se změní v důstojný areál 21. století. „Zásadní proměna se vypořádá s chátrajícím objektem v městské památkové zóně, který v sobě nese i tragickou minulost, a vytvoří nový veřejný prostor. Vítězný návrh ovlivní podobu města na desetiletí dopředu, velmi dobře však nakládá s potřebami pro život, pokrývá požadavky budoucích uživatelů a dává prostor pro vybudování paměťové instituce,“ uvedl před časem Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

Tagy článku

TOPlist