Stará kola nepatří do šrotu, ale do Afriky!

Stará kola nepatří do šrotu, ale do Afriky!
Foto: ceh  /  Jiří Cinadr ukazuje kola ze sběrného místa v archeoskanzenu.
Modrá Zprávy 02 / 06 / 2012

Máte na půdě nebo ve sklepě staré kolo? Zapomeňte na sběrné suroviny, pošlete ho dětem do Afriky! Do charitativní akce organizace Kola pro Afriku se totiž zapojil i Archeoskanzen v Modré, kde je jediné sběrné místo na Uherskohradišťsku. Za první měsíc lidé přinesli na 50 bicyklů a spoustu náhradních dílů.
„Do afrických podmínek jsou ideální širokoplášťová kola, ale samozřejmě jsme rádi za každé. Ani nemusí být pojízdné. O jejich opravu, případně repasování se postarají vězni,“ prozradil Jiří Cinadr ze sběrného místa v archeoskanzenu.
Sbírka kol běží po celé republice, nezištně se do ní třeba zapojili i školáci z Dolního Němčí, kteří pro vrstevníky z černého kontinentu posbírali 40 kol. „Sbírka je určena pro děti z Gambie, nejmenšího státu na západě Afriky. Mnohé mají do školy i deset kilometrů daleko a chodit každý den tam a zpátky pěšky není v jejich silách, což se zákonitě odráží v kvalitě vzdělání. A proto jsou vděčné za každé kolo,“ objasnil důvody charitativní akce Cinadr.
V archeoskanzenu se hromadí kola rozličných velikostí i značek, vesměs je nosí lidé z okolí Uherského Hradiště, ale výjimkou nebyl ani dárce z Luhačovic nebo Bojkovic. „Rekordmankou je Klára Zámečníková z Buchlovic, která přivezla šest kol,“ nahlíží do evidence Cinadr, který za každé přivezené kolo za odměnu dává vstupenku do archeoskanzenu.
Bicykl je možné přinést denně od 10 do 15 hodin až do konce října, kdy končí turistická sezona. „Jediný problém zatím je, jak se kola ze sběrných míst dostanou do centrálního skladu v Ostravě. Organizace, která kola posléze distribuuje do Afriky, totiž stále marně hledá dobrovolníka. Třeba řidiče kamionu nebo náklaďáku, který projíždí regionem s prázdnou a míří na sever Moravy,“ žádá o pomoc Cinadr.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace