Staré Město má novou atrakci, tahač přivezl legendární letoun L610

Staré Město má novou atrakci, tahač přivezl legendární letoun L610
Foto: sal  /  Ulicemi Kunovic, Uh. Hradiště a Starého Města projížděl v neděli ráno tahač s nevšedním nákladem.
Kunovice, Staré Město Zprávy 16 / 05 / 2011

Přesun letadla z bodu A do bodu B vzduchem není žádný problém. Ovšem po silnici, to už je rébus. Podobný řešil i Milan Mach, který měl za úkol dopravit prototyp dopravního letadla L 610 z Kunovic do areálu firmy Kovosteel ve Starém Městě. „Samotný přesun byla už taková třešnička na dortu. Nejtěžší bylo sehnat všechna potřebná povolení a razítka, která nám otevírala volnou cestu. Na celém projektu přesunu letadla se začalo pracovat v půlce února. „Nejprve se musela naplánovat trasa, jak a na čem budeme letadlo převážet. Potom všem přišla na řadu již zmiňovaná povolení. Někde se razítko sehnalo hned, někde to trvalo i třicet dní. Schvalování se týkalo celkem pěti úřadů ve třech stupních. Poslední tři razítka jsem získal až v pátek,“ popsal Mach.
Kolona se vydala na cestu v neděli 15. května krátce po šesté hodině. Přesun kunovického letounu zajímal desítky lidí, kteří po celé trase jeho poslední cesty čekali s fotoaparáty nebo kamerami. „Největší obavy jsem měl z toho, že by mu mohlo prasknout kolo. Je totiž stále původní, tedy asi patnáct let staré. Celou trasu jsem projel nesčetněkrát s metrem v ruce, takže z tohoto hlediska nás nemělo nic překvapit. I včetně krátkodobého plánovaného vypnutí proudu v Kunovicích vše klapalo na sto procent,“ oddechl si po příjezdu do Starého Města Milan Mach. Druhou polovinou akce bylo usazení letadla na podstavec a jeho ukotvení.
Spokojeností oplýval i majitel Kovosteelu Bronislav Janeček, který celý transport sledoval na vlastní oči. „Před třemi lety jsme to byli bohužel my, kteří dělali likvidaci výrobní linky L 610 v Kunovicích. Když jsem tam ta letadla viděl, říkal jsem si, že je škoda, aby zanikla úplně. Nebýt neustálých změn ve vedení podniku, byla už 610 ve Starém Městě dávno. Nedělní akce byla excelentní,“ řekl Janečka, který má k letadlu, majáku, pirátské lodi a železné ZOO už v hlavě další atrakci. „Tentokrát by se mělo jednat o kopii holandského větrného mlýna v jeho původní velikosti. Doufejme, že už příští rok tady bude.“

autor: RADEK SALAQUARDA

Galerie

TOPlist