Staré Město mění sci-fi v realitu. U radnice má vzniknout kruhový objezd!

Staré Město mění sci-fi v realitu. U radnice má vzniknout kruhový objezd!
Foto: SAL, koláž DOBRÉHO DNE  /  Tato křižovatka by se měla proměnit ve kruhový objezd. O jeho možné podobě se ještě bude jednat.
Uherské Hradiště Zprávy 10 / 06 / 2019

Kruhový objezd ve Starém Městě? Sci-fi! Kdepak. Radnice už má na stole studii, která s „kruháčem“ místo stávající hlavní křižovatky počítá! A není to jediná dopravní změna, která zasáhne frekventovanou silnici I. třídy na Brno, studie třeba vrací zpátky pouze dva jízdní pruhy mezi bývalou sokolovnou a Lidovým domem.
„Kruhový objezd vzbudil docela nadšení. Rozměrově vychází úplně perfektně a pozemky jsou výhradně města nebo Ředitelství silnic a dálnic, vlastníka komunikace. Ale zatím jsme teprve na začátku, existují i další dvě varianty,“ potvrdil horkou novinku Josef Bazala, starosta Starého Města, který už objíždí „kruháče“ v kraji. Srovnatelný mají třeba ve Valašském Meziříčí. „Když do něj nevjede nějaký blázen, je bezpečný, nehody se nestávají. Automaticky totiž řidiče zpomalí, což je důležité hlavně kvůli přechodu pro chodce při výjezdu z kruháče,“ podotkl Bazala s tím, že „zebra“ u radnice určitě přežije. Leží totiž na hlavní pěší tepně k lékaři, do školy a chrámu svatého Ducha.
Varianty bez kruhového objezdu počítají „jen“ s otevřením čtvrtého ramene křižovatky směrem do lokality Trávník, aby její obyvatelé při výjezdu směrem na Brno nejezdili pod okny radnice, kde je úzká cesta, ale hned vyjeli na hlavní silnici. „Jen se de facto upraví prostory před radnicí, do hlavní křižovatky bychom nijak zásadně nezasahovali,“ doplnil starosta.
Nevyhovující je podle něj také stávající dopravní situace na náměstí Hrdinů, změny před třemi lety nepřinesly očekávaný efekt. „Hlavně v úseku od Salašky až po semafor u Špice se dennodenně tvoří dlouhé kolony kvůli zásobování obchodů a odbočování školního autobusu,“ zdůraznil Bazala. Samostatnou kapitolou je přechod pro chodce u Lidového domu, který BESIP léta považuje za velmi nebezpečný. A pohled do policejních statistik mu dává za pravdu. „Jeho osud je ve hvězdách, dopravní experti jsou pro jeho úplné zrušení. Ale možná přechod jen osvětlíme a zúžíme na dva pruhy, což si vyžádá nepatrné posunutí autobusové zastávky k hlavní křižovatce,“ potvrdil Bazala.

Peníze zatím na pravém břehu řeky Moravy neřeší, vlastník silnice ŘSD totiž o jejich plánech ještě ani neví. Třeba je neposvětí. „Kruhový objezd je každopádně nejdražší variantou, šli bychom do inženýrských sítí, což je vždycky náročné,“ poznamenal starosta.

„O aktivitách města víme, ale čekáme, až svolá jednání, na kterém všem dotčeným představí své plány a myšlenky. A pak se mužeme vyjádřit,“ reagovala Nina Ledvinová, mluvčí ŘSD.

autor: PETR ČECH
TOPlist