Stařence je 106, je šestou nejstarší v zemi
Foto: DPS Buchlovice / Frieda Táborová oslavila 106. narozeniny.
Zažila císaře Františka Josefa I. a jedenáct prezidentů. Když se narodila, poprvé se konal automobilový závod z Pekingu do Paříže. Frieda Táborová oslavila v buchlovickém domovu pro seniory už 106. narozeniny. I přes požehnaný věk čte bez brýlí a statečně se pere s osudem, který jí uštědřil nejednu ránu...
To už je mimo moji paměť, odpovídá už na spoustu otázek oslavenkyně. A není divu. Vždyť zažila i císaře pána. Občas v noci se mi vrací vzpomínky na nejbližší, ale možná jsou to jen sny. A ráno je všechno pryč, dodává s úsměvem Táborová.
Šestá nejstarší obyvatelka Česka se narodila v německém městě Pirna. Rodiče byli Češi, ale do Saska se odstěhovali za prací, ve městě měli obchod s řemeslnými potřebami. V rodině se nemluvilo česky, takže když se ve dvanácti letech vrátili domů do Čech a usadili se v Chožově, učila se podruhé mluvit a psát. Na konci I. světové války přišla o starší sestru, která záhadně zmizela a nikdy nebyla nalezena.
S budoucím manželem se seznámila v pohostinství rodičů, vdávala se ve dvaadvaceti o Vánocích roku 1929. Po svatbě manžel dostal práci jako lesní inženýr v Podkarpatské Rusi, takže se poprvé stěhovali. Když jsme byli s manželem na dovolené, v Užhorodu nám úplně vykradli byt. Nezůstalo nám nic. Naštěstí jsme ale byli proti krádeži pojištěni a něco jsme dostali od pojišťovny, zapátrala v paměti Táborová, která milovala krajinu Podkarpatské Rusi. Byla náruživou lyžařkou. Dolů to jelo strašně rychle, ale nahoru, to se hekalo, usmívá se.
V Užhorodě přivedla na svět dceru Evu, syna se pak dočkala o patnáct let později. Ještě před druhou světovou válkou se stěhovali a postupně prošli Frýdlant, Litomyšl, Jeseník, Nové Město na Moravě a Jihlavu. V roce 1968 ovdověla a po ztrátě manžela přišla i o vnučku. O nelehkém období mluví s velkou pokorou. To je život. Co dává, berete a co můžete, dáváte, říká stařenka, která v Jihlavě pracovala v Domově pro mládež až do 80. let jako vychovatelka. Její další kroky ji zavedly k synovi do Hradce Králové, kde však zůstat nechtěli. A tak syn po čase koupil dům v Ostrožské Nové Vsi, do kterého se přestěhovali. Jelikož je však často mimo republiku, Frieda Táborová přišla v dubnu 2004 do buchlovického domova pro seniory. I když s životním nadhledem říká, že po stovce už to není ono, je až k neuvěření, čím vším si prošla. Její silná víra v život a ochota se neustále přizpůsobovat jí vydržela dodnes, uvedl na adresu oslavenkyně Antonín Gajdoš, vedoucí zařízení zpod Buchlova, kde se o klienty starají s maximální péčí a profesionálním přístupem.