Starosta asi vrátí odstupné. Obrátí se na soud?

Starosta asi vrátí odstupné. Obrátí se na soud?
Foto: il.
Podolí Zprávy 12 / 04 / 2011

Starosta Podolí Miroslav Křižka možná přijde o 175 tisíc korun, které mu obec vyplatila loni v listopadu jako odstupné po skončení funkčního období. Zastupitelé totiž po půl roce zkoumají, jestli se při výplatě neunáhlili. Starosta si je však nárokem na odstupné jistý a pokud to bude nutné, hodlá o něj bojovat i u soudu. Jenže ministerstvo vnitra a Zlínský kraj mají jiný názor.
„Už jsem zaměstnal ministra vnitra Radka Johna, nesouhlasím totiž s výkladem ustanovení zákona o obcích v podání ředitele jeho kanceláře. Odkazuje se totiž na metodický materiál, který je zřejmě dílem právníka s bujnou fantazií, ale oporu v zákoně nemá,“ zdůrazňuje starosta Miroslav Křižka.
Na možné nesrovnalosti upozornila jedna z občanek už na prosincovém zastupitelstvu, které na její popud rozjelo ověřování správnosti vyplacení odstupného. Křižku přitom do potíží dostali samotní zastupitelé...
Už před loňskými volbami totiž jasně avizoval, že s rolí starosty po dvanácti letech končí. Jenže kandidáta na nového starostu zastupitelé nepodpořili. Křížka tak byl donucen zůstat. „Jelikož už jsem měl své plány, trval jsem na tom, že zůstanu jen jako neuvolněný starosta, což zastupitelé posvětili,“ připomněl Křižka. Už předtím mu však zastupitelé schválili vyplacení zákonem stanovaného šestiměsíčního odstupného 175 tisíc korun. „Odstupné není speciální odměnou, ale plní roli odstupného pro zaměstnance podle Zákoníku práce. Když jsem skončil coby uvolněný starosta, po letech jsem obnovil živnost. Práce neuvolněného starosty už pro mě není hlavním zaměstnáním, hlavním zdrojem obživy, tudíž odstupné slouží na překlenutí období bez finančních příjmů,“ je přesvědčený Křižka, kterému se ze současného starostovského platu ani nehradí sociální pojištění. „Když plat sečtu s příjmy z podnikání, dostanu se zhruba na šedesát procent platu uvolněného starosty. A přitom nedělám o nic méně než do říjnových voleb,“ podotkl.
I když si je Křižka jistý, že vyplacení odstupného proběhlo v souladu se zákonem, ministerstvo vnitra tvrdí něco jiného. „Nárok na odstupné vzniká jen v okamžiku, kdy funkcionáři nevznikne opětovný nárok na měsíční odměnu v jakékoli výši,“ tvrdí Denisa Čermáková z ministerstva vnitra. Jeho stanovisko má však pouze metodický, právně nezávazný charakter. „Primární odpovědnost za nakládání s veřejnými prostředky spočívá na obci. Je tedy otázkou, nakolik bude právní názor ministerstva respektovat,“ podotkla Čermáková. Křižkovi není nakloněn ani Zlínský kraj, který provádí kontrolu hospodaření obcí. „Když starostovi skončí mandát, ale je opět zvolen do funkce, odměna při skončení funkčního období mu nenáleží. A není přitom rozhodující, jestli je pro výkon funkce uvolněn,“ upřesňuje Libor Lukáš, náměstek hejtmana Zlínského kraje.
Zastupitele v Podolí tak nejspíš čeká jednoduché rozhodování. S verdiktem však možná ještě vyčkají až do kontroly hospodaření, která z krajského úřadu dorazí na sklonku týdne. Když ale starostovi odstupné odepřou, nevylučuje, že se obrátí na soud. „Odstupné jsem dostal v souladu se zákonem. Ostatně - nikdy bych se nedomáhal něčeho, na co nemám nárok,“ trvá na svém Křižka.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace