Starosta bojuje o odstupné

Starosta bojuje o odstupné
Foto: ceh  /  Starosta Podolí Miroslav Křížka
Podolí Zprávy 07 / 06 / 2011

Starostovská rošáda se v Podolí nekoná, Miroslav Křižka zůstává v čele obce. Jeho vlastní návrh na odvolání zastupitelé smetli ze stolu. Kauza odstupného ve výši jeho šestiměsíčního platu, tedy zhruba 240 tisíc korun, pokračuje. Starosta je však přesvědčený, že brzy skončí a Ústavnímu soudu práci nepřidá. Dokonce si je tak jistý, že je připraven vsadit se o deset litrů slivovice.
Kdyby zastupitelé ve středu Křižku odvolali, je po problému. Jenže pro jeho „vysvobození“ se v tajném hlasování vyslovil pouze jediný. „Odvolání starosty by obci neprospělo, v jeho boji jej však podpoříme. Za to, co pro obec udělal, si odstupné plně zaslouží. Balík peněz mu na malé obci kdekdo závidí, ale ať si to zkusí... Čtyři roky jsem dělala místostarostku, vím, o čem mluvím,“ uvedla po hlasování zastupitelka Petra Ondrejková.
Starosta Podolí se dostal do problému po listopadovém ustavujícím zasedání. I když avizoval, že končí, načež mu zastupitelstvo schválilo vyplacení odstupného, zastupitelé jej opětovně zvolili do funkce. „Už jsem si chtěl odpočinout, cítil jsem se vyhořelý. Ale když neprošel navržený kandidát na starostu, přistoupil jsem na kompromis a zůstal jako neuvolněný. A to je právě jádro problému,“ říká Křižka, který stojí v čele Podolí už třináctým rokem. „Odměna mi byla vyplacena v souladu se zákonem o obcích, nevznikl mi totiž opětovný nárok na odměnu uvolněného člena zastupitelstva, což je směrodatné,“ zdůraznil Křižka. Starosta už není zaměstnancem obce, sám si platí sociální pojištění a nevzniká mu ani nárok na dovolenou. Jeho odměna je oproti platu uvolněného starosty zhruba poloviční.
Ministerstvo vnitra ani Zlínský kraj však se starostou nesouhlasí, striktně se drží metodického výkladu. „A podle něj za současné situace na výplatu odchodného nemá nárok, neboť pokračuje jako neuvolněný starosta s odměnou,“ tvrdí Marie Hermanová, vedoucí kontrolního oddělení Zlínského kraje, který dohlíží na hospodaření obcí. Ostatně hejtmanství už vyplacení odstupného označilo za chybné, starosta má do 15. června šanci podat námitky. „Metodické doporučení ministerstva vnitra je podle mě nesprávné, zmatečné a nicotné, není možné v něm hledat právní oporu. Kompetentním orgánem je navíc ministerstvo financí,“ vzkázal Křižka, kterému už prý nejde jen o odstupné. „Chci veřejně poukázat na nekvalitu zákonů, právních norem a metodických pokynů, které jsou starostům předkládány, a to nejen v oblasti odměňování.“
Právníci se přiklánějí na Křižkovu stranu. „Jelikož už zastává jen funkci neuvolněného starosty, kterému ze zákona nevzniká nárok na měsíční odměnu, byla mu odměna vyplacena v souladu se zákonem o obcích. Starostovi totiž nevznikl opětovný nárok na měsíční odměnu,“ je přesvědčená Jana Švanygová, advokátka z Velehradu.
Křižka je i proto přesvědčen, že o peníze nepřijde a kauza skončí jeho vítězstvím i bez pomoci Ústavního soudu. „Když případ dostane do rukou někdo, kdo právu rozumí, rozhodne velice rychle,“ má jasno starosta. „Klidně vsadím i deset litrů slivovice, že vyhraju,“ prohlásil sebevědomě. „A kdyby musel odstupné vrátit, navrhneme jeho vyplacení formou daru. Pro obec udělal strašně moc, 240 tisíc je kapkou v moři,“ poznamenala zastupitelka Ondrejková.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace