Starosta Hradčovic je občanem slovenských Kátlovců

Starosta Hradčovic je občanem slovenských Kátlovců
Foto: ara  /  Starosta Hradčovic Jan Popelka si přivezl ze Slovenska čestné občanství obce Kátlovce.
Hradčovice Zprávy 25 / 10 / 2018

Nadsázkou, Jan Popelka už na obecním úřadu v Hradčovicích stříhá metr. Pětašedesátiletý starosta plní hlavní předvolební slib a po šestnácti letech služeb pro obec odchází do penze. Pokud jde o místo starosty, v této funkci vydržel nepřetržitě dvanáct let. Kdo bude jeho nástupcem z vítězného Sdružení pro Hradčovice, o tom se rozhodně v pondělí 5. listopadu. „Věřil jsem, že sdružení, za které jsem i já dříve kandidoval, bude životaschopné a může uspět i beze mě. A to se také stalo. Sdružení zopakovalo v obecních volbách výsledek z roku 2014 a znovu získalo sedm z jedenácti mandátů,“ potěšilo odcházejícího starostu.
Jan Popelka letos voliče už dlouho před volbami upozornil, že o místo starosty usilovat nebude.
„Když jsem dostal možnost zúčastnit se senátních voleb jako nezávislý kandidát za SPOZ, zvážil jsem situaci a oznámil, že už nebudu kandidovat v komunálních volbách. Někdo si možná myslel, že jsem vsadil všechno na jednu kartu, ale tak to nebylo. Mám zásady, ze kterých neuhýbám, a nesouhlas se zdvojením funkcí je jedna z nich,“ vysvětluje Jan Popelka. „Jsem striktně proti tomu, aby měl politik dvě nebo tři funkce najednou. Vždy je totiž některá z funkcí ošizena,“ upřesnil starosta, který v senátních volbách obsadil celkové šesté místo se ziskem 6,36 procenta hlasů.
Jan Popelka se na závěr své kariéry komunálního politika dočkal zvláštního ocenění. Slovenská obec Kátlovce, se kterou před deseti lety uzavíral za Hradčovice smlouvu o partnerství, mu udělila nejvyšší ocenění, které může udělit. Starosta získal její čestné občanství. „Vážím si toho také proto, že jsem ocenění získal v roce 100. výročí od vzniku Československa. Završilo se tak navíc moje působení starosty, který spolupráci s Kátlovci začínal a dotáhl do současné podoby. Mezi Hradčovicemi a Kátlovci jsou dnes nadstandardní vztahy, které jdou přímo do kořenů jednotlivých obecních spolků. Významná je navíc také spolupráce obou farností a sportovců,“ poznamenal Jan Popelka.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist