Starosta Podolí Křižka navrhne vlastní odvolání

Starosta Podolí Křižka navrhne vlastní odvolání
Foto: il.  /  Zastupitelé budou hlasovat o setrvání Miroslava Křižky ve funkci starosty Podolí.
Podolí Zprávy 03 / 05 / 2011

Boj o 240 tisíc odstupného pro starostu Podolí Miroslava Křížku nabírá nečekané obrátky. Starosta oznámil, že na květnovém zasedání obecního zastupitelstva navrhne vlastní odvolání. Zastupitelé, kteří si však jeho služeb váží, jeho návrh s velkou pravděpodobností smetou ze stolu. Kauza proto možná skončí až u Ústavnímu soudu...
„Už nebojuji o odstupné, ale o správnou aplikaci zákona o obcích a očištění svého jména. Peníze se dají vrátit snadno, ale dlouholetá  pověst starosty ne. Sílu mi ale dodává podpora většiny občanů, byť se celá záležitost negativní odráží na výsledcích mého podnikání. Záležitost zkrátka beru jako věc prestiže, tudíž se nevzdám až do případného rozhodnutí soudu,“ prohlásil Křižka. „Na nejbližším zastupitelstvu proto navrhnu, abych byl z funkce odvolán.“
Starosta se dostal do potíží loni po říjnových komunálních volbách. Upozornil sice, že ve funkci skončí, zastupitelstvo mu ale schválilo vyplacení odstupného ve výši šestiměsíčního platu. Šlo o částku zhruba 240 tisíc korun. Jenže Křižka byl na ustavujícím zasedání zvolen znovu... „Zastupitelé jen vyslyšeli hlas voličů, kteří starostovi dali nejvyšší počet hlasů. Měl prostě nejvýraznější mandát k vedení obce. Jelikož ale odmítl pokračovat v roli uvolněného starosty, protože se chtěl vrátit k podnikání, zastupitelé vyhověli jeho žádosti o přesedlání do neuvolněného křesla,“ podotkla zastupitelka Petra Ondrejková.
A právě zde je jádro problému. Je totiž otázkou, jestli má starosta nárok na odstupné, když zůstává v čele obce, byť jako neuvolněný. Zlínský kraj i ministerstvo vnitra se domnívají, že nikoliv.
Když starostovi skončí mandát, ale je opět zvolen do funkce, odměna při skončení funkčního období mu nenáleží. Není přitom rozhodující, jestli je pro výkon funkce uvolněn, zopakoval Libor Lukáš, náměstek hejtmana Zlínského kraje.
„Za svou hlavní chybu považuji, že jsem se po neúspěšné volbě původně navrženého kandidáta na starostu nechal umluvit, abych vzal funkci aspoň na nějaký čas jako neuvolněný. Abych překlenul období, než se najde někdo jiný a nový místostarosta získá potřebnou praxi. Zkrátka jsem doplatil na ochotu pomoci při řešení vzniklé situace,“ krčí rameny Křižka. Kdyby odmítl, kauza odstupného by nikdy nespatřila světlo světa... O 240 tisíc korun však hodlá bojovat klidně i u Ústavního soudu.
Jeho odchod z kanceláře starosty je však pro zastupitele nepředstavitelný. „Zastupitelstvo starostovi důvěřuje, neboť se denně zabývá ekonomií a legislativou a má za sebou třináctiletou praxi. Koneckonců vysokou školu vystudoval za podpory obecních prostředků, byl uvolňován ke studiu a zkouškám, aby se ještě více zdokonalit ve prospěch vedení obce,“ reagovalo na vzniklou situaci písemným prohlášením zastupitelstvo obce. „Jeho vědomosti a zkušenosti není možné nahradit ze dne na den, proto jeho odvolání v žádném případě neschválíme,“ uvedla Ondrejková, která společně s kolegy ze zastupitelstva stojí v kauze vyplaceného odstupného za starostou. „Selský rozum říká, že odstupné dostal právem. Jenže výklady právníků se rozcházejí. Je to těžké. Každopádně jestli starosta skončí, bude to pro zastupitele i jeho nástupce velmi složitá situace,“ uvědomuje si Ondrejková.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace