Starostkou do dvou let? Bedřichová už jedny volby vyhrála

Starostkou do dvou let? Bedřichová už jedny volby vyhrála
Foto: ara  /  Jaroslava Bedřichová, místostarostka Ostrožské Nové Vsi
Ostrožská Nová Ves Zprávy 11 / 01 / 2017

Nový rok jako nová výzva? Pro místostarostku Ostrožské Nové Vsi Jaroslavu Bedřichovou to platí doslova.
Posuďte sami.
Zastupitelé obce rozhodli v polovině prosince o změně, jejíž důsledky se možná odrazí v dalších obecních volbách v roce 2018. Starosta Pavel Botek, nový krajský radní a první náměstek hejtmana za dopravu, je novým neuvolněným starostou. Na hejtmanství tak bude působit v příštích čtyřech letech na plný úvazek a novoveským starostou zůstane dva roky jen „z poloviny“. Místostarostka Bedřichová sice zůstane po zbytek svého mandátu ve své funkci, avšak na chod úřadu bude mít větší vliv.
Kuriozitou je, že ještě před dvěma lety řešila svoji další budoucnost na Finančním úřadu v Uherském Hradišti, kde ještě na podzim 2014 pracovala. A pokud by jí někdo řekl, že zanedlouho vstoupí na místní politickou scénu, tak by se mu vysmála.
Další překvapivou zvláštnost nabízí pohled do historického přehledu výsledků obecních voleb v Ostrožské Nové Vsi. Současný starosta Pavel Botek z KDU-ČSL, který poprvé kandidoval do obecního zastupitelstva už v roce 1994, dosud nikdy nedosáhl na výsledek, který Jaroslava Bedřichová získala ve svých osmačtyřiceti letech coby absolutní politický zelenáč.
Bedřichová vyhrála poslední volby v roce 2014 s počtem 710 hlasů. Tehdy byla jedničkou kandidátky Svobodných, za které šla do voleb jako bezpartijní. Pavel Botek získal při své premiéře v roce 1994 jako dvaadvacetiletý začátečník celkem 707 hlasů, ovšem v patero následujících volbách se počet jeho příznivců už jen snižoval. Výjimkou je pouze rok 2014, kdy získal 491 hlasů. Z přehledu výsledků vyplývá také další zajímavost. Pavel Botek za celou svoji politickou kariéru ve své obci nevybojoval v přehledu počtu získaných hlasů lepší než šesté místo.
Čtvrtou kuriozitou je fakt, že jeden z přímých volebních soubojů Botek prohrál také s manželem Jaroslavy Bedřichové. Ivo Bedřich kandidoval v roce 2010 za SNK Občané pro svoji obec a křeslo zastupitele získal se ziskem 469 hlasů. Pavel Botek se tehdy těšil stejné oblibě jako jeho stranická kolegyně Růžena Hlůšková, oba získali shodně 421 hlas.
Nabízí se tedy otázka. Posílí Jaroslava Bedřichová v nadcházejících měsících svoji politickou roli tak, aby v příštích volbách v roce 2018 zopakovala premiérový úspěch? Pokud ano, mohla by se stát první novoveskou starostkou v historii. „Ale to je velmi předčasné. Tyto ambice nyní nemám. Ale do voleb půjdu, pokud budu zdravá,“ říká zdrženlivě. A připomíná radu starostky sousedních Kunovic Ivany Majíčkové, která jí řekla: „Víš, první volební období je vlastně jakási první zkouška, jistým způsobem doba hájení. Až po čtyřech letech poznáš, jak úřad funguje. Až pak si teprve řekneš, jestli půjdeš v politice dál, nebo ne. Tato slova padla půl roku po mém nástupu. Teď už vím, že starostka měla pravdu. Všechno chce svůj čas.“

V minulých dnech jste musela lidem nečekaně vysvětlovat svoji roli na obecním úřadu. V regionální příloze jednoho z deníků se objevila zpráva, že „Pavel Botek si vyměnil status s místostarostkou. Ta byla dříve neuvolněná a teď je uvolněná.“ Jak jste se s tím vyrovnala?
Nebylo to příjemné. I maminka se mě ptala, jak to vlastně je s mojí prací pro obec. Jestli prý pracuju na sto procent… Nevím, odkud se informace o nějaké údajné změně vzala. Uvolněnou místostarostkou, tedy místostarostkou na plný úvazek, jsem už od 6. listopadu 2014. Informace, která se v místním tisku objevila, je nepravdivá. V Ostrožské Nové Vsi navíc vždy platilo, že jak starosta, tak i místostarosta pracují pro obec jako uvolnění. Tedy bez dalšího zaměstnání.

O čem tedy zastupitelé v prosinci rozhodli?
Že od 16. prosince 2016, tedy den po pravidelném zasedání zastupitelstva, dochází ke změně postavení starosty Pavla Botka. Ten nyní působí jako neuvolněný starosta. Já pracuji pro obec na plný úvazek už od 6. listopadu 2014 s tím, že na Finančním úřadu v Uherském Hradišti jsem skončila k 1. lednu 2015. V mezidobí došlo k dočasnému souběhu prací. Vše se dalo skloubit také proto, že jsem měla k dispozici dostatečný počet dnů nevybrané dovolené. Agendu totiž nemůžete předat ze dne na den, všechno si vyžádalo jistý čas. V praxi to vypadalo tak, že dopoledne a část odpoledne jsem trávila v Hradišti a odpolední a večerní hodiny pak na obecním úřadu.

Což připomíná současnou práci starosty Botka, jehož funkci už suplujete.
Není to tak doslova. Jsem ve vedení obce, ale starosta na úřad pravidelně dochází. Třeba dnes (úterý 3. ledna, pozn. autora) strávil část dopoledne v kanceláři a večer tam bude znovu. Má vyhrazené dny, kdy se bude věnovat jen obci. Ve Zlíně bývá většinou v pondělí a ve středu. Uvidíme, jak bude vše fungovat. Nyní je vše takříkajíc v záběhu.

Jak dlouho?
Dali jsme si čas do příštího zastupitelstva, které je na programu v březnu. Mimochodem, o tuto změnu požádal zastupitele starosta sám s tím, že čas ukáže, jak bude vše fungovat.

Když se vrátíme o dva roky zpět. Bylo nutné opustit místo na finančním úřadu? Nechtěla jste se pokusit skloubit funkce a požádat o místo neuvolněné místostarostky?
Seběhly se tehdy dvě na sobě nezávislé okolnosti. Pracovala jsem v řídicí funkci na oddělení dotací a rok 2014 se z hlediska jeho dalšího fungování považoval za „černý rok“. Uvažovalo se poměrně nahlas o tom, že se oddělení bude rušit. Než se tato informace objevila, jeden z novoveských kamarádů mne začal přemlouvat, ať se pokusím uspět ve volbách. Že lidé v obci očekávají po avizovaném odchodu dlouholetého starosty Stanislava Turečka změnu. Nakonec jsem se také po poradě s nejbližšími rozhodla pro kandidaturu jako nezávislá za stranu Svobodných. Vůbec jsem netušila, že bych mohla dosáhnout tak dobrého výsledku.

Pokud byste měla zkušenosti, mohla jste být starostkou.
Víte, před případným vstupem do politiky jsem řešila i jeden pro mě důležitý aspekt. Pokud bych nedosáhla výraznějšího volebního výsledku a zůstala „jen“ zastupitelkou, jako zaměstnankyně finančního úřadu bych se musela svého mandátu vzdát. Dostala bych se do střetu zájmů. A že bych šla do voleb s tím, že do funkce nakonec nenastoupím? To považuji za nepřijatelný podraz na voliče. S tím bych se nesmířila. Na dědinách se žije jinak než ve městech. Tady se všichni navzájem známe, volí se konkrétní lidé. Nakonec ale vše dopadlo jinak, počtem hlasů jsem se dostala do vedení obce. Práci v Uherském Hradišti jsem opustila a svědomí mám čisté.

A vaše ambice být starostkou hned na první pokus?
V roce 2014 jsem přece neměla žádné zkušenosti. Jsem ráda, že se starostou stal v komunální politice zkušený Pavel Botek. I když jisté tlaky na to, abych se stala starostkou, tady od voličů byly, konečná volba byla podle mého soudu správná. Pavlu Botkovi místo starosty náleželo. Pro mě byl i nástup na pozici místostarostky šokem.

Šokem? Proč?
Vidím to jako dnes. Bylo 5. ledna 2015, můj první ostrý pracovní den. A já jsem v hlavě nosila jedinou myšlenku. Opakovala jsem si: „Co jsem to jen udělala? Byla tak velká změna opravdu nutná?“ Skočila jsem rovnýma nohama do naprosto neznámého. Vzpomínám, jak přišli projektanti a celý stůl zaplnili svými velkými plány. Pro člověka bez technického vzdělání to není nic jiného než šok. (úsměv)

Dostala jste od starosty nějaký zvláštní úkol?
Žádné zvláštní pravomoce nemám. Pracujeme společně, navíc vše podstatné řeší také obecní rada, která se schází dvakrát do měsíce. Zákon o obcích říká, že místostarosta zastupuje starostu v čase jeho nepřítomnosti, takže kontakty s lidmi, kteří přicházejí na úřad, budou stále více v mé kompetenci. Jinak se ale věnuji stejné práci jako dřív. Na starosti mám dotační politiku, výběrová řízení, odpadové hospodářství, obecní kulturu a sport, také částečně společenské obřady, svatby a další agendy, které se týkají chodu obce.

Pokud jde o kontakty s lidmi - obrací se na úřad často?
Dotazů, proseb nebo poukázání na nějaký problém k vyřešení je poměrně hodně. Nechybí ani úsměvné historky. Jedna za všechny. Na starostu se nedávno obrátila jedna žena s tím, že jí přestala péct trouba, ať se jí zajistí oprava. (smích)

Co vlastně čeká Ostrožskou Novou Ves v letošním roce?
Nepřehlédnutelná je stavba nového obecního úřadu s knihovnou. Kromě této už rozjeté akce chystáme opravu chodníků v ulici Osvobození. V plánu sice byla už loni, ale bohužel se nám nepodařilo vyřídit všechna potřebná povolení. Jde o frekventovanou ulici u hlavního průtahu, proto považujeme obnovu za velmi důležitou. V plánu je také vznik nové cesty, chodníku a přibližně patnácti parkovacích míst v ulici Sadová. Už na konci dubna by mělo dojít k dokončení vybudování inženýrských sítí v prodloužení ulice Školní. Čeká nás také veřejná zakázka na vybavení nového obecního úřadu, úprava chodníku na místním hřbitově a v parku Hrdinů.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist