Start očkování seniorů, lékařka je kvůli mrazu očkovala doma
Foto: František Tureček / Očkování podstoupil i František Šácha z Popovic.
Očkování seniorů nad osmdesát let se rozjelo i na Slovácku, jako první vakcínu dostali obyvatelé Popovic a Podolí. Neabsolvovali přitom cestu do nemocnice ani k praktickému lékaři, přímo k nim domů totiž přijel tým z očkovacího centra revmatologické ambulance z Uherského Hradiště. Za dopoledne naočkoval 72 důchodců.
„Když jsme splnili podmínky očkovacího centra, přemýšleli jsme, jak seniorům pomoci. A tohle je výsledek. Starostové obešli seniory, vysvětlili jim důvody očkování a udělali seznam dobrovolníků, které jsme následně zaregistrovali a získali pro ně vakcínu,“ svěřila se revmatoložka Eva Dokoupilová, majitelka uherskohradišťské ambulance, která do obcí vyrazila ještě s dětskou lékařkou Parvine Gricovou a třemi zdravotními sestrami. „Lékařka nejdříve zjišťovala zdravotní stav a anamnézu očkovaných, kterým současně změřila teplotu. U seniorů po aplikaci vakcíny zůstala ještě jedna sestra pro případ, že se jim udělá nevolno,“ vysvětlila Dokoupilová.
Očkování mělo původně probíhat ve zdravotním středisku v Popovicích, ale vzhledem k mrazivému počasí očkovací tým zvolil variantu osobních návštěv. V Popovicích se nechalo očkovat 31 z 50 seniorů nad 80 let, v Podolí dalších 41. „Číslo je lepší, než byly prognózy před zahájením očkování. Lidé asi konečně pochopili, že bez očkování se do normálního života nevrátíme, jinou „zbraň“ proti covidu nemáme,“ uvedla Parvine Gricová, zkušená pediatrička z Uherského Hradiště. „Očkování proběhlo bez komplikací,“ doplnil Jiří Lučan, krajský koordinátor očkování proti covidu-19.
Očkování ve Zlínském kraji má za sebou třetí týden, do středy na „21“ přišlo 1 950 lahviček s vakcínou, což dělá 11 700 očkovacích látek. „Vakcíny přicházejí postupně, očkování zatím podstoupilo více než 5 500 osob. Poslední dávku jsme obdrželi ve středu, z ní nám zůstalo 63 lahviček, tedy 378 dávek. Čísla napovídají, že o očkování v kraji je velký zájem, ale není dostatek vakcíny. Očkuje se proto postupně,“ uvedl Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje.
Vládní vakcinační strategie upřednostňuje zdravotníky, pečující o covidové pacienty, zaměstnance a klienty sociálních zařízení a seniory ve věku 80 a více let. S jejich proočkováním se počítá do konce února.
Zlínský kraj v týdnu testoval variantu očkování v několika ordinacích praktických lékařů. „Zájemcům to umožní obrátit se přímo na své lékaře bez nutnosti registrace do centrálního rezervačního systému,“ řekl Radim Holiš, hejtman Zlínského kraje. Jelikož z 290 praktických lékařů pro dospělé v kraji projevilo zájem o zapojení do očkování více než dvě sta, hejtmanství nezvažuje zřízení velkokapacitního očkovacího centra.