Statek zmizí z mapy, na jeho místě vyroste 50 rodinných domů
Foto: Josef Bazala / Demoliční četa se vezme do parády sýpku, chlévy i vrátnici.
Školnímu hospodářství zvoní umíráček! Areál bývalého školního statku čeká invaze buldozerů, které srovnají se zemí zbývající chátrající objekty, v minulosti sloužící k praktické výchově studentů střední zemědělské školy. Uvolní místo pokračující výstavbě rodinných domů a ukončí podnikání radnice v rostlinné výrobě.
Školní statek se za pochodu mění v satelitní městečko, radnice v první etapě prodala 18 stavebních parcel, do jejich zasíťování investovala 13 milionů korun. Aktuálně už stojí zhruba desítka domů, další se staví. „Jeden z kupců si to rozmyslel a pozemek vrátil, takže jej znovu nabídneme k prodeji. Jinak je ale všechno pryč,“ potvrdil Kamil Psotka, starosta Starého Města, který připomněl, že areál školního hospodářství město koupilo od Zlínského kraje za 15 milionů korun.
Radnice dnes připravuje druhou konečnou etapu, která stále většímu počtu zájemců o bydlení ve městě nabídne na ploše 4,5 hektaru zhruba 50 stavebních parcel. „Už připravujeme demolici zbylých hospodářských budov, druhá etapa se rozjede o něco dříve kvůli zájmu o stavební suť z dalších investičních akcí, včetně výstavby dálnice,“ prozradil starosta s tím, že demoliční četa se pustí do díla v létě. To už objekty opustí i stávající nájemníci, kterým běží tříměsíční výpovědní lhůta. V areálu je asi dvacítka firem, od autoopravny až po chov koní. Školní hospodářství jeden z objektů využívá jako sklad zemědělské techniky. „K zemi půjde úplně všechno, bývalá sýpka, chlévy pro dobytek i vrátnice. Počítám, že do roka území vyčistíme a připravíme na položení inženýrských sítí,“ nastiňuje harmonogram Psotka. Na demoliční práce je v letošním rozpočtu města vyčleněno 10 milionů korun.
Jakmile hospodářské budovy zmizí z mapy, skončí Školní hospodářství, které se v posledních letech stále zabývalo rostlinnou výrobou na bezmála 260 hektarech pronajatých polností. Jeho hospodaření bylo vesměs vyrovnané.
Radnice se po demolici pustí do zasíťování pozemků, které následně prodá. Nejdřív však koncem roku 2023. „Pozemky nabídneme jako na zlatém podnose, všechny sítě přivedeme až na hranice pozemku jako v první etapě. O ceně za metr čtvereční je zatím předčasné hovořit, promítnou se do ní totiž kompletní náklady vložené do území,“ uvedl Psotka. Radnice každopádně pozemky nabídne k prodeji tradiční obálkovou metodou. Kdo dá víc, staví. „Stanovíme jen nejnižší podání, aby se nám vrátily náklady. Určitě není cílem na prodeji pozemků zbohatnout,“ zdůraznil starosta Starého Města.