Statné lípy napadla václavka, dvě musí k zemi

Statné lípy napadla václavka, dvě musí k zemi
Foto: sal  /  Kolem čtyř lip na Masarykově náměstí v Uherském Brodě je rušno, dvě z nich se budou kácet, zbývající stromy podrobili odborníci expertíze. Výsledky budou do dvou týdnů.
Uherský Brod Zprávy 24 / 10 / 2014

Dvě ze čtyř lip, které už 92 let rostou u vchodu do farního kostela na brodském Masarykově náměstí, se stovky nedočkají. Trpí vážným napadením parazitickou houbou a v příštích dnech budou muset k zemi. Paradoxem je, že nejhůř je na tom lípa, která na rozdíl od ostatních působí stále svěže. „I nyní na podzim je nejvíc zelená, ale zdání klame. Houba václavka ji poškodila ze všech nejvíc. Její spóry jsou navíc tak agresivní, že hrozí napadení i dalších stromů v okolí. Kácení dvou nemocných lip je proto nevyhnutelné. Doufám, že se tím problém vyřeší,“ neskrývá obavy starosta Patrik Kunčar.
Město se do prověrky stromů pustilo v rámci pokračující rekonstrukce náměstí. Zpráva o zhoubných účincích václavky je znepokojivá především proto, že václavka se na rozdíl od dřevomorky nerozšiřuje kořeny, ale vzduchem.
Další dvě lípy se proto minulý pátek podrobily zatěžkávací tahové zkoušce na stabilitu kořenového systému.
Chystané kácení, o jehož termínu se ještě nerozhodlo, tak nemá žádnou souvislost s rekonstrukcí okolních ploch. „To v žádném případě. Lípy jsou nemocné a to je jediný důvod k jejich odstranění,“ ujišťuje starosta Kunčar.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace