Stavaře vystřídají výtvarníci, nejcennější sbírky zamíří do trezoru
Foto: Pavel Princ / Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě už v létě otevře brány veřejnosti.
Cyrilometodějské centrum Slováckého muzea ve Starém Městě, které už druhým rokem vyrůstá na náměstí Velké Moravy, se nezadržitelně blíží do druhé etapy realizace. Stavaři předají štafetu výtvarníkům a odborným firmám, kteří se postrají o expozice a vybavení archeologického pracoviště. Stěhování z nevyhovujících prostor v Uherském Hradišti muzejníky čeká v létě.
„I když stavební práce zbrzdily archeologické nálezy a hlavně provrtání nalezeného ložiska plynu, což si vyžádalo dočasné zajištění objetku a přeprojektování systému vytápění, dodrželi jsme rozpočet i časový harmonogram. Zahájení druhé etapy, která potrvá do června, tak nic nebrání,“ těší Ivo Frolce, ředitele Slováckého muzea v Uherském Hradišti. „I přes potíže s vytápěním zhotovitel dokonce zkrátil termín dokončení první etapy o tři měsíce, stavbu nám předá ještě v září,“ doplnila Jitka Zpěváková, ekonomka Slováckého muzea.
Aktuálně se rodí obsahová stránka expozice. Hlavní sál ve druhém patře se vrátí do doby Velké Moravy, v dalších expozicích muzeum počítá s prezentací archeologických sbírek a návštěvníky seznámí s pravěkem na Uherskohradišťsku. „Hlavní expozice nabídne průřez životem a odkazem dvou významných osobností naší historie - svatého Cyrila a Metoděje. Cyrilometodějské centrum s přilehlým Památníkem Velké Moravy se tak stane jakousi výkladní skříní vzniklé evropské kulturní stezky, což výrazně přispěje k dalšímu rozvoji cestovního ruchu v regionu,“ zdůraznil Frolec. „Pro návštěvníky v multimediální expozici připravujeme netradiční propojení minulosti se současností třeba za pomoci interaktivní vizualizace kaple sv. Nauma, nacházející se v klášteře na břehu Ochridského jezera v dnešní Severní Makedonii,“ prozradil Tomáš Chrástek, vedoucí archeologického oddělení muzea, který se před několika týdny vrátil z cest po stopách věrozvěstů Cyrila a Metoděje, respektive jejich žáků na Balkáně.
V centru najde střechu nad hlavou i specializované archeologické pracoviště, které nabídne přednáškový a prezentační sál pro veřejnost s možností zázemí pro školní výuku i studijní depozitář. „Z komplexního hlediska je vybudování nových depoziních prostor jedním z nejdůležitějších aspektů stavby, naše současné kapacity jsou totiž zaplněny z 95 procent. Nejcennější sbírky skončí v trezorové místnosti,“ doplnil Chrástek.
Stavba Cyrilometodějského centra je součástí projektu, do nějž náleží i revitalizace tří národních kulturních památek - Výšiny sv. Metoděje v Uherském Hradišti, Modré a Špitálek ve Starém Městě. Účet tak přijde na 123,3 milionu korun.