Stavba domova pro seniory jitří emoce, Koupelky jsou mimo hru

Stavba domova pro seniory jitří emoce, Koupelky jsou mimo hru
Foto: Aquapark Delfín  /  Domov pro seniory na místě bývalých koupelek nevyroste, je to v rozporu s územním plánem.
Uherský Brod Zprávy 27 / 03 / 2023

Osud Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem v Uherském Brodě vyvolává řadu otázek, na které má odpovědět dnešní mimořádné zastupitelstvo. Za jeho svoláním stojí opozice, které je proti srsti, že stavba má vyrůst na periferii a ještě snad na pozemku radního Petra Bilavčíka. Vedení města však tvrdí, že nic není definitivní.

„Domov měl stát na místě zrušených Koupelek, jenže aktuálně radnice tlačí jeho výstavbu na pozemku za sídlištěm Olšava, který je v majetku jednoho z radních. Ten už má dokonce na podobný domov projekt i stavební povolení. Údajně je ve hře směna pozemku, včetně projektu,“ prohlásil Patrik Kunčar, senátor a opoziční zastupitel Uherského Brodu, podle kterého není vůbec jisté, že nabízený projekt je použitelný pro zamýšlený záměr města. „A hlavně, jestli jej Zlínský kraj zařadí do sítě podporovaných služeb s nárokem na státní dotace. To je naprosto zásadní, jinak se totiž služba nedá ufinancovat,“ zdůraznil Kunčar.

„Městu poskytnu pouze pozemky, na kterých je domov vyprojektován. To však neznamená, že bych je městu prodal nebo pronajímal. Jen je směníme za jiné, stejné nebo podobné hodnoty, pravděpodobně i ve stejné lokalitě. Všechno zveřejníme a zdokumentujeme podle příslušných zákonů,“ reagoval na Petr Bilavčík, který nabízí i výrazně levnější projekt. „Můj je spočítán na 226 milionů, městský na místě bývalých koupelek na 404 milionů korun,“ poznamenal Bilavčík.

Opozičním zastupitelům rovněž vadí, že se domov „stěhuje“ z centra města na periferii, kde má ještě v budoucnu vyrůst obchvat města.

„Ve hře je několik variant, snahou je najít nejvýhodnější pro město, ale i budoucí obyvatele domova. Každopádně nic není definitivního, ostatně ortel vyřkne až zastupitelstvo,“ vzkázal do opozičních lavic Ladislav Kryštof, místostarosta Uherského Brodu, který však připustil, že vedení města se inspiruje modelem z Humpolce. „Ve městě mají Domov pro osoby se zvláštním režimem, stojí na periferii a postavila jej soukromá firma. Aktuálně je objekt majetkem Kraje Vysočina, který na něj čerpá dotace, a firma zůstala provozovatelem. A všechno skvěle funguje,“ prozradil Kryštof s tím, že koupelky jsou aktuálně mimo hru. „I když už existuje studie, podle platného územního plánu není možné v lokalitě stavět,“ tvrdí místostarosta, který odmítá výtky opozice ohledně výstavby na periferii. „Jde o zařízení, odkud lidé příliš nechodí. Za Olšavou je příroda, což je určitě vhodnější než střed města,“ je přesvědčený.

Druhým bodem mimořádného zastupitelstva je opětovný návrh vedení města na zrušení programu, který lidi žijící u Olšavy finančně motivuje k trvalému pobytu.

Tagy článku

TOPlist