Stavba nemocnice v Malenovicích má zelenou, po znásilnění zákona?
Foto: ilustrační foto
Stavba nové krajské nemocnice ve Zlíně má zelenou! Osmimiliardovou investici nečekaně zařadila na bod jednání pondělního zastupitelstva a následně posvětila část koaličních zastupitelů s podporou přeběhlíků z SPD a ČSSD. Krok samozřejmě vyvolal zlou krev, hnutí ANO dokonce pohrozilo vystoupením z koalice.
Nová nemocnice byla prosazena manipulací, nikoliv argumenty. A možná i v rozporu se zákonem, prohlásil Ivo Valenta, senátor a krajský opoziční zastupitel. Aniž chci hodnotit, jestli jsou velkolepé plány nemocnice na zelené louce správné, nebo ne, jedno vím jistě. Zařadit podobný bod, který je rozsahem důležitější než krajský roční rozpočet, mimo oficiální a předem transparentně zveřejněný program až v průběhu zasedání, je znásilnění zákona o krajích a v rozporu se všemi jeho principy, navázala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se dlouhá léta specializuje na práva samosprávy.
Základní kámen nemocnice poklepalo 23 z 38 přítomných zastupitelů, včetně tří zástupců opozice. Koaliční hnutí ANO, které hlasovalo proti, tak zvažuje přestup na druhou stranu barikády... Koalice nemá smysl, na lednovém krajském předsednictvu hnutí navrhnu její ukončení. Jak to ale dopadne, nechci předjímat, potvrdil Pavel Pustějovský, krajský předseda hnutí ANO a krajský zastupitel. ANO je přitom společně s lidovci, STAN a ODS v koalici. Jenže stejně jako opoziční zastupitelé chtělo nejdříve posoudit možnost rekonstrukce a dostavby současného areálu krajské nemocnice. Dva slibované posudky už ale světlo světa nespatří.
Stavbu nové nemocnice dlouhodobě podporujeme, protože oprava stávající by přinesla mnohem větší náklady a hlavně totální nekomfort pacientů v příštích deseti patnácti letech, uvedl Petr Gazdík, krajský zastupitel za STAN, podle kterého mělo dodatečné zařazení hlasování o nové nemocnici dva zásadní důvody. Jedním je zpráva o stavu nemocnice, podle které bychom jen do nezbytných oprav, kvůli zachování funkčnosti a splnění hygienických podmínek, v příštím roce investovali 200 milionů a v dalších třech letech až 600 milionů korun. Druhým důvodem je asi šestnáctá studie, na které trvalo ANO. Stála by sedm milionů a měli bychom ji na stole až za rok. A to už nemůžeme čekat, s péčí řádného hospodáře musíme přijmout zodpovědnost, jinak bychom ohrozili funkčnost zlínské nemocnice, zdůraznil Gazdík. S jeho argumenty souhlasí i Josef Bazala, krajský zastupitel a starosta Starého Města. Je to jako s rodinným domem. Jestli se mám rozhodnout mezi rekonstrukcí a novostavbou, tak je do budoucna výhodnější, i když dražší, postavit dům na zelené louce. Jeho dispozice přizpůsobíte dnešním potřebám i nárokům na moderní život. A to platí i pro nemocnici, kterou potřebuje každý z nás. Nebavíme se přece o fotbalovém stadionu, reagoval Bazala.
I když si už i vrabci na střeše šuškají, že na stavbu nové nemocnice v Malenovicích doplatí Uherskohradišťská nemocnice, a to snížením výkonů i odchodem lékařů, Gazdík šíření paniky odmítá. To je naprostý nesmysl. Nemocnice v Uherském Hradišti je aktuálně nejfunkčnější v kraji, ve všech plánech se s ní významně počítá. Pacientům osobně garantuju, že se její péče v souvislosti s výstavbou nové zlínské nemocnice naopak ještě zlepší, tvrdí Gazdík. Jenže jeho názor má oponenty. Kraj spojí všechny krajské nemocnice do jednoho velkého nemocničního molochu, čímž ovládne zisky dnes samostatných okresních nemocnic, které využije na financování nové nemocnice, oponuje krajský zastupitel Michal Dvouletý, podle kterého je nad slunce jasné, že po sloučení nemocnic je více než pravděpodobné pendlování lékařů a sester. Ruku v ruce s tím dojde k odlivu lékařů do nové nemocnice v Malenovicích, za kterými následně zamíří i sestry, logicky pacienti a v konečném důsledku peníze od zdravotních pojišťoven, varuje Dvouletý.