Stavební úřady asi přežijí!

Stavební úřady asi přežijí!
Zprávy 13 / 03 / 2009

Boj starostů na Uherskohradišťsku proti zrušení stavebních úřadů asi přinese  kýžené ovoce! Ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda na základě jejich protestů totiž s největší pravděpodobností smete kritizovaný návrh ze stolu! Obavy lidí z denních „výletů“ do Uh. Hradiště nebo Uh. Brodu kvůli vyřizování nutných záležitostí jsou tudíž zbytečné.
Ministerstvo pro místní rozvoj starosty obcí, jež spadají pod správu stavebního úřadu v Bílovicích a Hluku, doslova rozčílilo. „Byl by to jednoznačně krok směrem od občana. Pro lidi z okolí by dojíždění do Uh. Hradiště nebo Uh. Brodu znamenalo ztrátu času i peněz na cestu,“ reagoval třeba Jan Šimčík, starosta Hluku. Jeho kolegy nadzvedly ze židle argumenty státních úředníků, že pracovníci na malých stavebních úřadech jsou nekompetentní... „S tím zásadně nesouhlasíme, vždyť jejich nespornou výhodou je nejen odborná způsobilost, ale hlavně znalost místních poměrů. Výsledky práce zaměstnanců bílovického úřadu byly navíc podrobeny kontrole z krajského úřadu, která neměla žádných výhrad,“ zdůraznila Alena Bilavčíková, místostarostka Mistřic a předsedkyně správní rady regionu Za Moravú, jehož devět členských obcí je kategoricky proti uzavření stavebních úřadů. „Zůstáváme optimisty, zrušení je nesmysl. Vždyť oba pracovníci jsou naprosto kvalifikovaní a mají daleko větší povědomí o regionu i okolí,“ tvrdí Jiří Dohnal, starosta Bílovic.
Region Za Moravú představuje skoro deset tisíc obyvatel, bílovický stavební úřad si ročně připíše přes 700 správních úkonů. A tak není divu, že se v obcích už mluví o sepisování petice... „Samozřejmě bych ji podepsal, vždyť je to holý nesmysl! Jeden úřad zrušit a na jiný přibrat lidi. Stát se na jednu stranu snaží ulehčit lidem život a zřizuje Czech pointy, ale na druhou je všechny pošle do Uh. Hradiště?!“ kroutí hlavou Josef Hubáček z Březolup.
Iniciativa starostů však s největší pravděpodobností přinese ovoce, stavební úřady přežijí. „Ministr Cyril Svoboda je v malých obcích nezruší, rozhodl se tak mimo jiné i na základě názorů starostů, kteří se stavěli proti jeho návrhu,“ prozradil horkou novinku Jan Štoll z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj. Jelikož jsou však podle státních úředníků nejmenší stavební úřady často kritizovány jako špatně fungující, čeká jejich pracovníky dodatečné vzdělávání. „Jedná se však zatím o pracovní materiál, který je v současnosti ve vnějším připomínkovém řízení,“ poznamenal Štoll. Starostové tak ještě úplně vyhráno nemají.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace