Stočné ve Véskách výrazně zdraží, radnice chystá kompenzaci

Stočné ve Véskách výrazně zdraží, radnice chystá kompenzaci
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 28 / 12 / 2016

Radnice v Uherském Hradišti nadělovala obyvatelům Míkovic a Vések. I když Slovácké vodárny a kanalizace pro sousední místní části zvedly cenu stočného o 7,02 koruny za kubík, rozpočty domácností nijak nezatíží. Město jim totiž skokové navýšení vykompenzuje, nejspíš formou daru.
„Rozdíl lidem zkrátka vrátíme, jen aktuálně řešíme jakou formou. Jako nejpravděpodobnější se jeví darovací smlouvy. Je nepřijatelné, aby lidé v Míkovicích, Véskách, ale i části třídy Maršála Malinovského platili o sedm korun více než v jiných částech města,“ vzkázal asi do čtyř stovek domácností Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
A proč Slovácké vodárny a kanalizace (SVK) tak razantně zvedly ceny stočného? Je to jednoduché. Na vině jsou podmínky dotace Státního fondu životního prostředí, za jehož pomoci radnice loni napojila Míkovice a Vésky na čistírnu odpadních vod ve Štěpnicích. „Jen dodržujeme finanční model, který po započtení provozních nákladů, množství fakturované vody a dalších ukazatelů stanoví cenu stočného. A bohužel při odhadech počítal s 53 tisíci kubíky odpadní vody za rok, zatímco realita je 45 tisíc. Cena za kubík tak logicky vzroste,“ vysvětlil Lubomír Trachtulec, ředitel SVK. „S podmínkami dotace nic neuděláme, ale nejsme jediným městem, které to řeší. Stejný problém mají Bojkovice, Kunovice nebo Bílovice. Důvodem je návratnost investice do rekonstrukce dotovaného majetku, která je poměrně krátká,“ dodal Blaha.
Aktuálně lidé platí za stočné 37,14 korun, nově je kubík přijde na 44,16 korun. Lidé však navýšení nepocítí, zhruba o tisícovku domácnosti nepřijdou. Rozdíl, který dělá 315 900 korun, radnice totiž zaplatí. „Vždyť lidem se přece nezvýšil komfort poskytovaných služeb, změna nastala při cestě vody k vyčištění a vypuštění do řeky,“ vysvětlil Blaha.
O novince radnice obyvatele informuje na úřední desce, v městském zpravodaji, který jde zdarma do každé domácnosti, a možná i prostřednictvím letáků. Radnice je připravená cenu dotovat až do roku 2025, kdy ztratí na váze podmínky dotace. Až pak je možné situaci vyřešit převodem kanalizace na SVK.

autor: PETR ČECH
TOPlist