Strach z koronaviru. Rušení mítinků, telemosty, práce doma
Foto: ilustr. web, koláž DOBRÉHO DNE / Mezi bezpečnostní opatření, která místní firmy zavádí, patří především omezování nebo úplný zákaz služebních cest do zemí s nejvyšším počtem nakažených koronarivem. Těmi jsou nyní Itálie (na ilustračním snímku je katedrála narození Panny Marie v Miláně), Německo, Francie a Španělsko.
Neplánujte si služební cesty do míst zasažených koronavirem. Omezte obchodní schůzky se zahraničními partnery a soukromé výlety do postižených míst zatím odložte na neurčito. A pokud si myslíte, že nutně musíte vycestovat, nahlaste to předem svému vedoucímu. Případnou karanténu pak budeme řešit s každým individuálně. Taková jsou nejčastější doporučení klíčových zaměstnavatelů v regionu, kteří reagují na rozšiřování nemoci Covid-19 po Evropě a dalších kontinentech.
Pokud jde o vůbec největšího zaměstnavatele v celém Zlínském kraji, kterým je s pěti tisícovkami lidí společnost Continental Barum, tam zasedá krizový štáb denně. Pneumatikárna přistoupila minulý týden k radikálnímu kroku, služební cesty do rizikových míst jsou zakázány.
Mezi firmy, které situaci neberou na lehkou váhu, patří také Hamé. Všechny potřebné instrukce v souvislosti s prevencí proti nákaze novým druhem koronaviru aktualizujeme v souladu s doporučeními státních zdravotnických orgánů. To se samozřejmě týká i doporučení necestovat do rizikových oblastí, sdělil Milan Linka, mluvčí Orkla Foods, pod který slovácký výrobce patří.
Opatření přijala také Česká zbrojovka Uherský Brod. Zvolila k tomu vydání speciálního dokumentu pro všechny zaměstnance. Co obsahuje? Jedná se o souhrn detailních informací souvisejících s šířením koronaviru. Konkrétně jde o seznam rizikových zemí a následná opatření po návratu domů, výčet zemí, kam je cestování zakázáno, hygienická doporučení, doporučení na omezení větších vnitrofiremních mítinků, dále důležitá telefonní čísla, odkazy na aktuální informace státních institucí a podobně, uvedl mluvčí zbrojovky Radek Hauerland. A dodal, že Česká zbrojovka bere situaci vážně a činí všechna opatření v souladu s doporučením odborných republikových autorit.
Uherskohradišťský MESIT zrušil do odvolání všechny služební cesty, které směřovaly do rizikových oblastí, tedy do Itálie, Německa, Francie a Španělska. Současně jsme doporučili všem zaměstnancům koncernu, aby zvážili pobyt v těchto oblastech. Zaměstnancům doporučujeme využít možnosti telekonferencí nebo posunutí akcí na pozdější termíny. Aktuálně analyzujeme, zda se někdo z našich zaměstnanců pohyboval v rizikových oblastech, a pokud by se tyto skutečnosti potvrdily, budeme danou situaci během inkubační doby řešit individuálně, informoval Jan Šebek Cholewa, personální ředitel a šéf MESITu pro vnější vztahy.
Ve firmách neskrývají obavy z příštích dnů, neboť řada rodin trávila jarní prázdniny s dětmi v zahraničních horských střediscích, včetně těch v Itálii.
Infekční oddělení Uherskohradišťské nemocnice přijalo minulý týden dva muže, dvě ženy a jedno dítě s podezřením na nákazu koronavirem.
Z preventivních důvodů platí v nemocnici zákaz návštěv na třech odděleních intenzivní péče a ve všech lůžkových odděleních. Lékaři stále kladou důraz na doporučení, aby lidé omezili návštěvy svých blízkých v nemocnicích, zejména pak na odděleních s intenzivním provozem, kde se léčí pacienti v nejzávažnějších stavech, a také u starších pacientů. Zavlečená infekce by u nich mohla způsobit závažné komplikace, vysvětlil Egon Havrlant, mluvčí krajských nemocnic.
Kromě samostatného infekčního oddělení v Hradišti funguje ještě infekční ambulance v rámci interny Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Od tohoto týdne mění režim. Zatímco dosud ordinovala od středy do pátku, nyní bude na doporučení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje otevřeno každý den. V dalších týdnech zatím rozšíření provozu není v plánu. Důvodem je přetrvávající sezóna infekčních onemocnění, častější požadavky na odběry kvůli testům na infekční onemocnění včetně koronaviru a také fakt, že v tomto týdnu probíhají v regionu jarní prázdniny a po jejich skončení patrně počet požadavků na tento typ vyšetření ještě vzroste, vysvětlil mluvčí Havrlant.
Krajská hygiena rozhodla, že obyvatelé regionu budou o nemoci informováni letáčky. Lidé se z nich dozvědí, co dělat v případě, pokud se u nich objeví příznaky onemocnění koronavirem. Těmi jsou teplota nad 38 stupňů, bolesti svalů a kloubů, bolest v krku a dýchací obtíže spojené s kašlem. Rýma mezi příznaky nepatří.