Straka: Jsem tu hlavně kvůli fotbalu

Straka: Jsem tu hlavně kvůli fotbalu
Foto: Martin Malý
Uherské Hradiště Zprávy 30 / 10 / 2011

Gambrinus liga zažila trenérský přestup, který nemá v historii obdobu. Trenér se sparťanským srdcem František Straka usedl na lavičku největšího rivala, Slavie Praha. Třiapadesátiletý „sešívaný“ kouč má za sebou dva zápasy. V tom prvním prohrál na hřišti Žižkova, ve druhém už se radoval z vítězství. Nyní ho čeká třetí zápas. Na půdě Slovácka, které si z posledního kola odvezlo tři body z Hradce Králové, to nebude mít vůbec lehké.
 
Ve druhém zápase pod vaší taktovkou Slavia vyhrála. Jaké pocity jste zažíval, když rozhodčí ukončil zápas a na světelné tabuli svítilo 2:0?
V první řadě jsem byl rád za tři body. Osobně jsem nebyl spokojený s první půlí, bojovali jsme nejen se soupeřem, ale i sami se sebou. Druhý poločas jsme hráli v početní převaze. Ale na druhou stranu - kolikrát je těžší hrát proti soupeři, který je v deseti. Jsem rád, že to, co jsme si řekli v kabině, jsme přenesli i na hřiště. Trpělivost nám přinesla ovoce a my jsme to nakonec dokázali. Zlepšili jsme se a dali potřebný rychlý gól.

V čem se tým zlepšil oproti utkání na Žižkově?
To teprve ukáže čas. Tři body jsou pro nás strašně důležité. Chci hráčům vštípit filozofii, kterou vyznávám. To není jen o fotbale, ale i o životě nebo taktické přípravě. V zápase s Českými Budějovicemi se ukázalo, že dokážeme přenést na hřiště určitý systém, který jsme si řekli.

Zápas proti Budějovicím parádně vyšel teprve osmnáctiletému Martinu Hurkovi, kterého jste poslal do ofenzivy. Dá se říct, že je to takové vaše trumfové eso? Nebo v mladících Slavie máte více takových hráčů?
To máte pravdu, Martin Hurka odehrál velice dobrý zápas. V týmu máme mladé hráče, kteří mají obrovskou perspektivu. Kromě Martina Hurky je to i Milan Nitrianský, který má také velký potenciál, to samé Ondřej Petrák, kterému je devatenáct let. Je tu Štěpán Koreš, který je teď bohužel zraněný. S těmito hráči se musí pracovat trochu jinak, je to hlavně o psychice. Mladí hráči dokáží zazářit, ale i totálně zklamat. Zároveň si musejí tito kluci uvědomit, že to není jenom o tom být v A-týmu Slavie, ale že je to opravdu čest ve Slavii být. Vážit si té šance a čekat, až přijde. Ukázat, že jsou tady a že s nimi trenér může počítat. Musejí na sobě neustále pracovat.

V neděli poprvé Slavia pod vaším vedením opustí hlavní město a zamíří na Slovácko, které vyhrálo v Hradci Králové. Co nabídne Slavia fanouškům v Uherském Hradišti?
Je důležité, abychom teď pokračovali, abychom se nezastavili. Jsme v podobné situaci jako po vyhraném domácím zápase s Olomoucí, potom jsme jeli na Žižkov, kde jsme prohráli. Uděláme všechno pro to, abychom vyhráli i další utkání. Musíme se z toho poučit.

Do každého utkání jdete za vítězstvím, přesto - jak moc bude Slovácko pro Slavii těžkým soupeřem?
My se musíme hlavně soustředit sami na sebe, abychom byli na zápas optimálně připravení. To je základ číslo jedna.

Při utkáních na vás dohlíží ochranka, jak moc vám to komplikuje vaši práci trenéra? Myslíte si, že i v Uherském Hradišti budou fanoušci proti vám skandovat, nebo atmosféra bude více fotbalová, jak by se správně slušelo?
Nechci neustále opakovat to samé, soustředím se na denní práci. Kluci chtějí jít cestou, kterou jsem jim naznačil. Co se děje kolem mě, tak to zkrátka je. Ale musíme pokračovat a sbírat body. Chci, abychom byli úspěšní. Samozřejmě doufám, že se to uklidní. Ale s takovou reakcí jsem musel počítat. Jsem tady hlavně kvůli fotbalu.
 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace