Strání plánuje interaktivní muzeum sklářství

Strání plánuje interaktivní muzeum sklářství
Foto: sal
Strání Zprávy 28 / 08 / 2013

Jak bude vypadat muzeum sklářství, které plánují ve Strání? „Nečekejte žádnou avantgardu. Chceme, aby architektova studie vycházela za starých budov,“ odpovídá starosta Ondřej Benešík. „Inspirací je například Zahnova vila. Nechceme ale žádnou repliku, jde o „hledání ducha“ pro současnou budovu, která je typickým nevzhledným budovatelským kvádrem.“

Muzeum má sídlit v půdním přístavku současné pošty, sídla lékaře a policistů. Proč zrovna tady?
Důvod je prostý. Jde o majetek obce. Nemusíme tedy nic kupovat. Navíc - čas nás netlačí. Zkrátka víme, že muzem chceme, a ono tady vznikne i bez dotací.

Na kolik muzeum přijde?
Hrubý odhad se pohybuje v částkách čtyři až šest milionů.

Kdy chcete přivítat první návštěvníky?
To zatím nelze vůbec odhadnout. Stanovil jsem si úkol, že veškerou potřebnou dokumentaci připravíme tak, aby v dalším volebním období bylo možné začít se stavbou okamžitě.

Proč jste se nedohodli se sklárnami na prostorách v jejich areálu?
Sklárny sice nabízely prostory přímo nad svojí prodejnou, která je otevřena hned vedle brány do skláren. Jemomže prostory jsou příliš malé. Pokud by muzeum vzniklo právě tady, působilo by provizorně. Nešlo by o muzeum v pravém slova smyslu, ale o výstavní sál. A protože pod svícnem je největší tma, padla volba na naši budovu. Ostatně - sídlí přímo naproti sklárnám.

Jak bude muzeum vypadat? Co chcete nabídnout?
Chceme mít interaktivní, zajímavou expozici. Neuvažujeme nad muzeem jen s vitrínami a panely. Jde nám o nárazové aktivity typu „namaluj si na sklo vlastní motiv“. Nabízí se třeba sklářské pohádky pro děti. Zkrátka chceme živé muzeum, které nebude nudit. Tady bychom mohli využít některý z dotačních titulů.

Proč jste vlastně neuspěli se žádostí o podporu přes Regionální operační program?
Tady jde o skutečnou kuriozitu. Kvůli tomu, že sklárna působí přímo v obci a jde o soukromou firmu v průmyslovém odvětví, vzniklo podezření, že veřejné peníze by v podstatě podporovaly soukromý majetek. A tím pádem bychom prý ohrozili a znevýhodnili slovenské sklářství. Dotace by prý zajistila instituci, která by přímo nebo nepřímo podporovala naše sklárny na úkor slovenského sklářského průmyslu. Několik lidí muselo jistě dlouho sedět, aby na takovou konstrukci přišlo...

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace