Strání vyprodalo Novou horu. Míří tam hlavně mladí

Strání vyprodalo Novou horu. Míří tam hlavně mladí
Foto: web
Strání Zprávy 11 / 12 / 2018

Lokalita Nová hora ve Strání, která se postupně mění v satelit pro 23 rodinných domů, je už vyprodaná. „Všech třiadvacet míst je už dávno prodaných, dokonce evidujeme i sedm náhradníků. Převážně jde o mladé lidi přímo z obce. Což si pochvalujeme, protože nám to potvrzuje zájem žít nadále ve Strání,“ říká Antonín Popelka, starosta pohraniční obce. „Nyní už dokončujeme inženýrské sítě. Kanalizační i vodovodní síť je už hotová, přes zimu přichází na řadu plynofikace. Na jaře 2019 pak ještě chceme zpevnit cestu,“ upřesňuje Antonín Popelka.
Podle starosty spěje vše k tomu, aby se první stavby mohly rozjet ještě před letními prázdninami.
Obec lidem nabídla dvě ceny za metr čtvereční. Zatímco nedotovaná parcela stojí 600 korun, dotovaná jen polovinu.
Není 300 korun za metr čtvereční v žádané lokalitě málo? Starosta Popelka tvrdí, že rozhodně ne. „Chceme podpořit mladé, aby zůstali ve Strání, tak pro to musíme něco udělat. Mají to dnes těžké. Zatímco za mých mladých let existovaly nevratné půjčky, dnes se o podpoře spíš jen mluví. Současná mládež má daleko horší start do života, než měla moje generace,“ říká upřímně Antonín Popelka. A vysvětluje podmiňovací klauzuli v nabízených smlouvách. „Na dotovanou cenu 300 korun za metr čtvereční dosáhne jen ten, kdo se písemně zaváže, že do tří let od podpisu smlouvy získá stavební povolení a do šesti let postaví a zkolauduje nový dům,“ řekl starosta.
Většina zájemců požádala o dotovanou cenu, což je vzhledem k lokalitě bohaté na celodenní sluneční svit pochopitelné. Žádná z parcel v budoucím satelitu není nijak malá. V nabídce jsou obecní plochy od 800 do 1 100 metrů čtverečních.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist