Strání zlikviduje areál, ve kterém se vyráběly hodinky Prim
Foto: archiv / Závod Chronotechny ve Strání v roce 1975.
Chátrající bývalá Chronotechna, kde se za komunistického režimu vyráběly hodinářské výrobky, půjde k zemi. Objekt, který je posledním brownfieldem ve Strání, koupila obec, aby jej definitivně sprovodila ze světa. Desítky let totiž jen dehonestuje náves. Území následně opět nabídne k podnikatelskému využití.
„Všechny objekty jsou prázdné, vybydlené, co šlo ukrást, je pryč. Jde o poslední chátrající území s možnou ekologickou zátěží v obci, navíc v jejím úplném středu, což je všem lidem trnem v oku. Je to ostuda,“ říká Antonín Popelka, starosta Strání.
Obec bývalou Chronotechnu koupila od olomoucké společnosti za 9 milionů korun. „Cílem je kompletní demolice objektů a příprava území pro podnikatelské využití, případně pro potřeby obce,“ prozradil starosta. Kdyby obec areál nekoupila, nejspíš jen tak z mapy nezmizí. „Při dnešních složitých normách a nařízeních nejen ze strany životního prostředí při odstraňování nevyužívaných nemovitostí je obec zřejmě jedinou alternativou, jak starou zátěž odstranit,“ přikyvuje Popelka.
Ve Strání už podnikají kroky k získání demoličního výměru. I když náklady určí až výběrové řízení, je jasné, že půjde o další miliony. „Samozřejmě sledujeme i nějaké dotační možnosti. Jakmile území vyčistíme, počítáme s opětovným využitím pro podnikatelské účely. Určitě nemáme v plánu vybudovat jen park. Historicky jde o průmyslovou zónu,“ uvedl Popelka.
Chronotechna ve Strání ožila v roce 1969, čtvrt století se v závodě vyráběly hodinářské výrobky značky Prim. Po privatizaci v roce 1992 v Bílých Karpatech zůstala jen výroba minutek a omezeného sortimentu dětských kyvadlových hodin. O dva roky později hodinářská výroba skončila definitivně. V areálu se ještě vystřídalo několik firem, ale minimálně deset let je opuštěný a chátrá.