„Strašení, že vinotéky zahynou, je nesmysl“

„Strašení, že vinotéky zahynou, je nesmysl“
Foto: ilustr., foto - sal  /  Stáčené víno tvoří 80 procent obratu vinoték, kterých je v zemi na 30 tisíc
Slovácko Zprávy 11 / 03 / 2015

Prodej stáčeného vína do PET lahví? Proč ne, ale jen od domácích výrobců. Takový je návrh prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye a jihomoravského hejtmana Michala Haška, kteří se rozhodli vstoupit do debaty o nové podobě vinařského zákona. Cílem novely je zatočit s prodejem šizeného vína.
I když ministr Martin Jurečka oznámil, že novelu představí až na konci března, majitelé vinoték mají už dnes neklidné spaní. Jedna z chystaných variant má totiž údajně zakázat prodej zahraničního i domácího sudového vína, který tvoří až 80 procent jejich obratu. V úvaze je dále zpřísnění kontrol nebo zavedení nového balení s opatřením proti falzifikaci.
Nyitray a Hašek svorně prohlašují, že novela by měla vést jednoznačně k tomu, aby z hlediska prodeje dostalo přednost jen tuzemské sudové víno. Tedy víno, které bylo prokazatelně vypěstované v podobě hroznů i vyrobené v Česku. Oba také navrhují postavit pančování vína na úroveň trestného činu.
„Víno by se mělo prodávat u vinaře v jeho vinařství nebo provozovně, ale hlavně by se mělo prodávat ve vinotékách, vinárnách a gastro zařízeních, která s vinařem, konkrétním výrobcem, uzavřou smlouvu o certifikaci,“ prohlásil Tibor Nyitray.
Šéf vinařského svazu tvrdí, že černý trh s vínem jen kvete a že téměř žádné rozlévané víno označované jako víno z Moravy nemá moravský původ. Ze studií, které si svaz nechal vypracovat, navíc vyplývá, že ročně se nezdaní na 100 milionů litrů vína. Daňové úniky pak představují částku 2,5 miliardy korun.
Sudové víno je dnes v celé republice dostupné na přibližně 30 tisících místech. A uhlídat takové množství prodejců, to je podle Nyitraye za současných právních předpisů nemožné. „Trápí nás klamání zákazníka, kdy se trvale poškozuje dobré jméno moravských vinařů. Nikdo ale nemluví o omezení dovozu vína. Strašení, že zahynou vinotéky, je proto nesmysl,“ řekl.

Apel na Babiše
„Vyzýváme místopředsedu vlády a ministra financí Andreje Babiše, aby ustavil pracovní skupinu, která bude řešit otázku daňových úniků v oblasti padělání, pančování nebo černého dovozu vína. Upozorňujeme na to vládu a konkrétně ministra financí už rok a v zásadě se stále nic neděje,“ shodují se Nyitray s Haškem.  
„Jestliže chceme lepší výběr daní, tak to musí platit i pro oblast dovozového vína. Informoval jsem o tomto problému také ministra vnitra Milana Chovance. Navíc máme signály, že se právě do oblasti obchodu s vínem přesouvají aktivity takzvané lihové mafie. Jsme tedy přesvědčeni, že je zde třeba rychle a účinně zasáhnout,“ shrnul Michal Hašek.

Vinic bude víc
Jihomoravský kraj podpoří v příštích měsících obnovu a další výsadbu vinic a vinohradů. „Máme zde nové plánovací období EU a s tím souvisí možnost osadit nově vinicemi 700 až 800 hektarů plus jedno procento ze stávající výměry, která je v republice,“ říká hejtman Michal Hašek, který v rámci jižní Moravy navrhne radě a zastupitelstvu dotační program, jenž by počítal přibližně s dotací do 200 tisíc korun na jeden hektar. „Dosud zde existovala státní podpora v oblasti rekonstrukce vinic a vinohradů, nově bychom tedy chtěli zřídit v této sféře podporu krajskou,“ uvedl.
Hašek chce prosadit také vznik speciální laboratoře, která by se věnovala analýzám vzorků domácího i dováženého vína. Sídlit by měla ve Valticích jako součást budoucího národního vinařského centra.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist