Strážníci sázejí pokuty, bez roušky i za deset tisíc!

Strážníci sázejí pokuty, bez roušky i za deset tisíc!
Foto: Ilustrační foto: nasregion.cz  /  Strážníci už nemají slitování, za nedodržování vládních nařízení už rozdávají pokuty.
Uherské Hradiště Zprávy 02 / 11 / 2020

Nasaďte si roušky, nebo sáhnete hluboko do peněženky! Doba hájení definitivně skončila, městská policie v Uherském Hradišti za ignorování vládních nařízení rozdává pokuty jako na běžícím páse. „Už není prostor pro řešení přestupků domluvou,“ potvrdil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťských strážníků.

„Chápu, že lidé kolikrát změny nezaregistrují, když je vláda mění skoro každý den, takže jsme byli zpočátku tolerantní a snažili se řešit přestupek domluvou, upozorněním. Ale ta doba už je dávno pryč, 99 procent prohřešků už odměňujeme pokutou na místě,“ potvrdil Pauřík.

Strážníci se primárně zaměřují na nošení roušek v ulicích a autobusových zastávkách. Třebaže přísnější metr nasazují teprve druhý týden, ve statistikách figuruje už více než sto pokutovaných hříšníků. „Jen ve výjimečných případech přimhouříme oko, jako třeba když někomu spadne rouška a zrovna si ji nasazuje. Jinak už ale opravdu přitvrzujeme, výše pokuty pak záleží na stupni společenské nebezpečnosti,“ prohlásil šéf strážníků, kterým často situaci komplikují samotná vládní nařízení. Zářným příkladem je nařízení o povinném nošení roušek na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému. „Lidé si to často vysvětlují po svém, roušky nenosí ani v Prostřední ulici, protože chodí dva metry od ostatních…,“ diví se Pauřík.

Nenošení roušky přitom může přijít pěkně draho, strážníci jsou oprávněni na místě udělit pokutu až 10 tisíc korun. A nejednou už částku na bloček vypsali. V průměru se však pohybuje kolem dvou tisíc korun. „Oproti okolním státům je to ale stále odvar, známá dostala v Rakousku pokutu tři tisíce eur. Věřím, že bez roušky už neudělá ani krok. A stejná situace je v Německu, ale třeba i na Slovensku, kde jsou pokuty podstatně tvrdší. Lidé totiž bohužel dostanou rozum, až když jim sáhnete na peníze,“ svěřil se František Tureček z Popovic, podle kterého měli muži zákona nasadit přísný metr hned od začátku. Ve správním řízením za nenošení roušky hrozí až 20 tisíc korun. Kdyby ale sklouzli za hranici zákona o ochraně zdraví, ve hře jsou až 3 miliony!

Městská policie v Uherském Hradišti však ani za nouzového stavu a sílící pandemie koronaviru neřeší pouze dodržování vládních nařízení. I nadále se zaměřuje na dodržování veřejného pořádku a statickou dopravu. „Máme 25 strážníků, na jednu směnu jich připadá šest, na starosti mají celé město. Logicky tak nemůžou být všude, ale dělají maximum, abychom covidovou situaci zvládli,“ zdůraznil Pauřík. Jeho podřízení od středy hlídají i zákaz nočního vycházení. „Lidé by měli prokázat, že jdou třeba z práce nebo k lékaři. Vládní nařízení je však opět nejasné. Myslím si, že spousta výjimek jen zavdává spekulacím,“ vyjádřil se Pauřík.

Tagy článku

TOPlist