Strážníci varují před vánočními kapsáři

Strážníci varují před vánočními kapsáři
Foto: ilustr. web
Uherské Hradiště Zprávy 06 / 12 / 2016

Vánoční trhy v Uherském Hradišti jsou za dveřmi, oponu zvednou už v sobotu a na Masarykově náměstí „rozbijí stan“ na čtrnáct dní. Očekávají se davy nakupujících, mezi které nejspíš vyrazí i kapsáři. S jejich každoroční návštěvou ale počítá městská policie, která si na trhy posvítí.
„Větší koncentrace lidí automaticky znamená větší bezpečnostní riziko, takže nechceme nic podcenit. Na náměstí se během vánočních trhů zaměříme nejen kamerami, ale hlavně pochůzkovou činností. Už jen samotnou přítomností případné kapsáře odradíme,“ prozradil recept na boj s kriminálními živly Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťské městské policie, která se zaměří hlavně na kapsáře a narušování veřejného pořádku.
I když v posledních letech nejsou vánoční trhy spojené s nárůstem trestné činnosti a přestupků, strážníci nemíní usnout na vavřínech. „Ještě máme v živé paměti, jak skupina kapsářů využila právě dobu adventu k nájezdům do města a několika nakupujícím znepříjemnila Vánoce. Ale to už je nějaký rok, v poslední domě neregistrujeme žádný dramatický nárůst,“ tvrdí Pauřík. Za drtivou většinou případů podle něj navíc stojí nikoliv zloději a kapsáři, ale nepozornost a roztržitost, která k vánočnímu nakupování už tak nějak patří. „Lidé ztratí peněženku, kterou klidně zapomenou i na kapotě auta. A proto apelujeme na obezřetnost, je důležité mít peněženku neustále pod kontrolou. Všichni totiž nejezdí nakupovat, ale někteří číhají na jejich chyby,“ zdůraznil velitel městské policie.
Strážníci si podle něj došlápnou i na bezdomovce, aby se nestali „dotěrným hmyzem“ pro návštěvníky vánočních trhů. „Stánky s občerstvením je samozřejmě lákají, občas se zmocní nějakého zbytku. Využijeme ale všechny dostupné a zákonné prostředky, aby jich v centru města bylo co nejméně. Je třeba si však uvědomit, že můžeme zasáhnout, až když se dopustí protiprávního jednání. Nemůžeme jim jen tak zakázat volný pohyb,“ podotkl Pauřík.

TOPlist