Střecha kláštera vysílá S.O.S, dominikánky vyhlásily sbírku
Foto: mnisky.op.cz / Veřejná sbírka potrvá až do konce března, zatím se podařilo vybrat bezmála půldruhého milionu.
Střecha kláštera Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Brodě vysílá S.O.S., její stav vyžaduje rekonstrukci, která však spolkne 12,6 milionu korun. Chrám využívají mnišky Kazatelského řádu, známé jako dominikánky. Jelikož jejich možnosti jsou omezené, vyhlásily veřejnou sbírku na portále donace.cz.
„Rekonstrukce spočívá v sundání staré krytiny a bednění, částečné výměně starých krovů a položení nové střešní krytiny. Jelikož jsme část prostředků získali, ve sbírce prosíme dobrodince o 10,5 milionu korun,“ uvedla Anežka Suchánková, podpřevorka řeholního společenství římskokatolické církve, s tím, že na opravu je určena vždy i jedna nedělní sbírka v měsíci.
Klášter Nanebevzetí Panny Marie z přelomu 13. a 14. století je propojený s klášterem dominikánských mnišek, celý areál patří mezi nejhodnotnější součásti hmotného kulturního bohatství města Uherský Brod. Kostel a konvent dominikánského řádu byly původně v gotickém slohu, nová barokní přestavba proběhla v 17. století za přispění hraběnky Eleonory z Kounic. „Klášter ve své době plnil funkci administrativní, kulturní, náboženskou, sociální, zdravotní a hospodářskou. Představoval důležitý článek kulturního života nejen města, ale i celého regionu. Jeho historie je plná nečekaných zvratů, několikrát se nacházel před úplným zničením,“ připomněla Suchánková. Mnišky žijí v odděleném prostoru, jejich hlavním posláním je modlitba, věnují se ale také výrobě dárkových, oltářních a křestních svící, vyšívání křestních roušek, výrobě růženců a péči o kostel i klášterní areál.
Největší cenností chrámu je barokní obraz Černé Madony z přelomu 17. a 18. století, který je inspirován původním obrazem, jenž byl za nejasných okolností uloupen na začátku 14. století, pravděpodobně za vpádu Matúše Čáka Trenčianského, a skončil v polské Čenstochové.
Veřejná sbírka na crowdfundingovém portále donace.cz potrvá až do konce března, z požadovaných 10,5 milionu korun se zatím podařilo vybrat bezmála půldruhého milionu. „Příspěvek pomůže nejen k záchraně významné historické památky Uherského Brodu, ale také místa ztišení a modlitby,“ dodala podpřevorka.