Střechou zatéká, objevují se plísně, město sází na „zelenou“ dotaci

Střechou zatéká, objevují se plísně, město sází na „zelenou“ dotaci
Foto: www.zsvysluni.cz  /  Škola byla postavená v roce 1976, střecha je původní. Opakující se problémy se zatékáním zvyšují náklady na provoz a údržbu.
Uherský Brod Zprávy 15 / 03 / 2024

Střecha Základní školy Na Výsluní je v žalostném stavu, do budovy při deštích pravidelně zatéká, objevují se plísně na stěnách. Radnice v Uherském Brodě tak dlouhá léta investuje nemalé peníze do oprav. Aktuálně se proto postavila do fronty na evropské dotace. Když uspěje, v letních měsících povolá dělníky.

„Je to starý dluh, rekonstrukce rovné střechy se léta odkládá, její stav je přitom opravdu na hraně. Po každém větším dešti do školy zatéká, na zdech se objevují plísně. Jenže zatím se situace vždy vyřešila zaflikováním díry, což samozřejmě není možné dělat donekonečna,“ popisuje současný stav Ladislav Kryštof, místostarosta Uherského Brodu.

Škola byla postavená v roce 1976, střecha je původní. Její stav tak odpovídá stáří. Opakující se problémy se zatékáním zvyšují náklady na provoz a údržbu. „Ve třídách často malujeme, sem tam odstraňujeme plísně, je na čase problém radikálně vyřešit,“ má jasno Kryštof.

Město už má na stole projektovou dokumentaci, vsadilo přitom na „zelenou“. Vegetační střechy zadrží část dešťových vod, zlepší životní prostředí, sníží náklady na vytápění a omezí hluk. Má to ale háček. Stavební firma školu obsadí až v okamžiku, kdy k řece Olšavě přiteče tučná dotace z Bruselu.

Ozelenění střech všech školních pavilonů totiž přijde podle projektu na 42 milionů korun. Když radnice uspěje, získá až 90 procent nákladů, z rozpočtu tak uvolní zhruba 6 milionů. „Vůbec si nepřipouštíme, že bychom na dotaci nedosáhli, ekologie a zelené střechy jsou podporovanými projekty. Jsme optimisti,“ prohlásil místostarosta. Jakmile peníze dorazí, město vypíše výběrové řízení a v letních měsících školu obsadí dělníci. Její provoz to omezí jen minimálně.

V opačném případě se na střeše objeví další a další záplaty…

Tagy článku

TOPlist