Stříhá statek metr kvůli stavbě bytů?
Školní hospodářství ve St. Městě je trnem v oku, vystřídají jej byty?
Školní hospodářství ve Starém Městě má na kahánku. Stále častěji se totiž hovoří o jeho zeštíhlení, ba dokonce úplné likvidaci. Černý scénář však ředitelka přilehlé SOŠ a gymnázia, jejíž studenti ve společnosti vykonávají praxi a cvičení, odmítá. Třebaže je bývalý školní statek majetkem Zlínského kraje, jeho osud mají v rukou zastupitelé města. Hejtmanství totiž vyslyší jejich přání. Radnice zatím konkrétní představu nevyřkla, nicméně i vrabci na střeše si šuškají o bytové zástavbě…
Jelikož je statek stále častěji terčem stížností obyvatel ulice Velehradské, kteří poukazují na zápach, enormní křik nebo nadměrné množství much, jeho šance na přežití v současném provozu jsou zřejmě skutečně mizivé.
Stížnost se v poště objeví asi jednou za čtvrt roku, lidem statek prostě příliš nevoní, přikyvuje i Josef Bazala, starosta Starého Města.
Jenže stejní lidé nebo jejich rodiče při výstavbě rodinných domů v padesátých letech minulého století údajně podepsali při koupi stavebního pozemku ve smlouvě i klauzuli, že si uvědomují možné nepříjemnosti plynoucí ze života v sousedství statku...
Při pátrání na stavebním úřadě jsem bohužel nepochodil, při povodních se prý dokumentace ztratila. Lidé se však až na dvě výjimky s existencí statku smířili už při stavbě domu, je přesvědčený Pavel Němec, jednatel společnosti Školní hospodářství. Stížnosti a petice sepisují stále jedni a ti samí. Už jsme kvůli nim před časem třeba zrušili chov slepic, pávů a perliček, protože jim vadil jejich křik, připomněl Němec.
Majitelem statku je Zlínský kraj, který na roli chovatele dobytka podle hejtmana Libora Lukáše rozhodně nelpí. A hlavně, vyhoví přání Starého Města! Opravdu záleží na postoji radnice, na jejím požadavku. Jsme připraveni se přizpůsobit, přikyvuje Lukáš, který nevyloučil ani redukci nebo stěhování statku. Když jej město nestrpí za žádnou cenu, najdeme ve spolupráci s vedením školy řešení, jak a kde studentům zajistit praxi, potvrdil hejtman.
Černé mraky se nad Školním hospodářstvím stahují, i když Zlínský kraj nestojí ani korunu, je ekonomicky soběstačné. A navíc ještě zajišťuje praxi studentům. Kdybychom byli ztrátoví, tak nemáme šanci na přežití, ví Němec. Určité obavy přesto sdílí. Vždyť město má v plánu stavět tu rodinné domy a jeho tlak sílí, uvědomuje si kvality protihráče. Zásadně nesouhlasí ani se zúžením výrobního programu. Hospodaření statku by se totiž rázem ocitlo v červených číslech...
Rozhodnutí je každopádně na kraji. Hlavně kvůli praxi studentů považuji za důležité statek zachovat. Získat kvalitní praxi v jiných zemědělských podnicích totiž nebude vůbec snadné, zvlášť co se týká objemu hodin, upozorňuje na možný problém Němec. Zmenšení areálu při zachování výrobního programu neovlivní výuku praxe školy, říká Zdislava Svobodová, ředitelka SOŠ a G Staré Město, která z úplného zrušení statku obavy nemá. Jestliže se kraj dohodne s městem na změně využití areálu, bude školní hospodářství přemístěno do jiných prostor, je přesvědčená Svobodová.
Jsme připraveni pozemky převzít a připravit je na bytovou zástavbu. Ale nejdříve se musí vyřešit otázka praxe studentů střední odborné školy, říká na rovinu staroměstský starosta. Konečné slovo má však Zlínský kraj. Město může vyslat jen určitý impuls, podotkl Bazala, který zatím nechtěl konkretizovat, jaký návrh hejmanství přednese.
Zastupitelstvo totiž ještě o osudu statku nerozhodlo. Případným převodem a následným prodejem pozemků o rozloze pět hektarů však město podle realitních makléřů získá zhruba čtyřicet milionů korun...