Strom vyděsil těhotnou řidičku

Strom vyděsil těhotnou řidičku
Foto: Policie ČR  /  Zázrak - Řidička fiatu z Jalubí vystoupila po pádu stromu z vozidla jako zázrakem nezraněná.
Buchlovice Zprávy 18 / 10 / 2009

O zámecké stromy se prý nikdo nestará, existuje riziko dalších pádů?

Z pekla štěstí měla třicetiletá Veronika Vašková z Jalubí. Když projížděla kolem zámecké zdi v Buchlovicích, spadl na její vozidlo strom! Třebaže se jedna z větví zapíchla do palubní desky, řidička vyvázla bez zranění, jen s drobným šokem. O škodu na autě se prý postará Národní památkový ústav.
„Nikomu podobnou zkušenost nepřeju, je to těžko popsatelné, myslela jsem na nejhorší,“ svěřila se řidička, která očekává přírůstek do rodiny. „Zaplať pánbu jsme v pořádku. Ale kdyby někdo seděl na sedadle spolujezdce, asi by to špatně dopadlo,“ pokračuje Vašková.
I podle policie může hovořit o štěstí v neštěstí, po silnici totiž jela zrovna v okamžiku, kdy poryv větru zlomil listnatý strom v zámeckém parku. „Když padal přes zeď na silnici, koruna stromu zasáhla projíždějící malý fiat. Větev prorazila čelní sklo a zapíchla se do palubní desky před sedadlem spolujezdce. Žena jela v autě naštěstí sama a vyvázla bez jakéhokoliv zranění,“ uvedl Aleš Mergental, tiskový mluvčí uherskohradišťské policie.
Na automobilu vznikla škoda za pětadvacet tisíc korun, kterou bude Vašková požadovat po Národním památkovém ústavu. Zámecký park je totiž jeho majetkem. „Už jsem byla na památkové správě v Buchlovicích, mám vše poslat do Kroměříže. Snad se dočkám finanční náhrady,“ doufá těhotná žena.
Štěstí podle místních rovněž bylo, že strom spadl v noci, kdy je na přilehlém chodníku nulový pohyb. „Ani nechci domyslet, kdyby se skácel ve dne. Jen se obávám, že spadne další,“ vyjádřil se jeden z obyvatel, který však odmítl vystoupit z anonymity. Z čeho pramení jeho obavy? Z absence zámeckého zahradníka. „Zámek skutečně nemá odborníka, který by se o stromy pravidelně staral. A městys zase nemá žádné páky, jak památkovou správu přinutit, aby jej zaměstnala,“ potvrdil Bořek Žižlavský, místostarosta Buchlovic.
Za stav zeleně a stromů v zámeckém parku je zodpovědná Ivana Syslová, vedoucí odboru správy Státního zámku Buchlovice, která však byla ještě včera mimo republiku.
„Strom, který spadl, nebyl ve špatném stavu, jen nevydržel náporu prudkého poryvu větru. Nic se nezanedbalo,“ říká Přemysl Krejčiřík, autorizovaný zahradní architekt, který pracuje na projektu obnovy stromů. „Pravidelně je kontrolujeme, nejsou v havarijním stavu. Některé ale vyžadují ošetření,“ pravil Krejčiřík. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace