Stromolezce zaskočil speciální stroj, ořezal stromy v blízkosti drátů elektrického vedení
Foto: Lubomír Budný / Energetici likvidovali přebujelou vegetaci pod vedením vysokého napětí na břehu říčky Nivničky.
Unikátní kolový harvestor Jarraff, stroj disponující 24 metrů dlouhou rukou s kotoučovou pilou, který je speciálně navržený pro ořezy stromů v ochranném pásmu elektrického vedení, „čaroval“ v Nivnici. Energetici totiž likvidovali přebujelou vegetaci pod vedením vysokého napětí na břehu říčky Nivničky.
„Stroj je speciálně navržený pro ořezy v ochranném pásmu elektrického vedení, dosáhne až do výšky 24 metrů. Ořezy jsou tak efektivnější a navíc bezpečnější i pro samotné pracovníky,“ informoval Petr Nováček, vedoucí řízení údržby a oprav ve společnosti EG.D ze skupiny E.ON. „Ořezy stromů jsme prováděli i pomocí robotické svahové lesní frézy na dálkové ovládání. V úseku o délce zhruba dvě stě metrů už zasahovaly do ochranného pásma, větvemi dokonce překlenovaly vodiče,“ vysvětlil povolání nejmodernější technologie Lubomír Budný, mluvčí energetické skupiny E.ON.
Zlomené větve jsou podle něj nejčastější příčinou poruch na venkovním vedení, zejména při extrémním počasí. Jestliže větve poškodí „jen“ vedení, spadané stromy často zpřetrhají vodiče a mnohdy vyvrátí i sloupy. „Jen loni způsobily extrémní klimatické jevy sedm kalamit, kvůli silnému větru nebo těžkému sněhu na mnoha místech popadaly stromy i větve na elektrické vedení a způsobily nejen řadu poruch, ale i značné škody. Náklady na obnovu se u každé pohybovaly v milionech korun. Údržba ochranného pásma pomáhá poruchy a škody eliminovat, zároveň hraje klíčovou roli i z pohledu bezpečnosti lidí,“ zdůraznil David Šafář, člen představenstva EG.D.
Majitelé pozemků, kudy prochází elektrické vedení, jsou ze zákona povinni odstraňovat porosty kolem energetické sítě a udržovat ochranné pásmo. Jenže často zapomínají. „Je to důležité hlavně kvůli zajištění stabilních a bezpečných dodávek elektrické energie. Ochranné pásmo chrání vedení, ale zajišťuje snadný přístup k našim zařízením a co nejrychlejší odstraňování případných poruch,“ podotkl Nováček. Když se vegetace dotýká vedení, kombinace vlhkého počasí a nedodržení bezpečné vzdálenosti dřeviny od vodičů zvyšuje riziko úrazu elektrickým proudem. I proto energetici majitelům pozemků doporučují, aby se úpravám vegetace věnovali pravidelně. „Kácení vzrostlých dřevin se provádí v období vegetačního klidu, které trvá zpravidla do konce března. Ořezy je možné dělat celoročně, vždy ale za dodržení maximální bezpečnosti,“ zdůraznil Budný.
Údržbě ochranného pásma se však intenzivně věnuje i skupina E.ON, která do prací každoročně investuje více než 110 milionů korun. S vytipováváním lokalit s přerostlou vegetací podél vedení jípomáhají i data z leteckého snímkování.