Stromy nemají čas růst. Vandal jim už tři roky láme kmeny

Stromy nemají čas růst. Vandal jim už tři roky láme kmeny
Foto: ara
Šumice Zprávy 09 / 02 / 2016

Snaha Viléma Jurka oživit prostor pod bytovým domem na kraji Šumic naráží na nepochopení vandala. Zastavit ho v jeho soustavném ničení čerstvě vysazených stromů, to se už tři roky nepovedlo Jurkovi, sousedům ani policii.
Vilém Jurek je milovníkem stromů, které aktivně vysazuje. Před třemi lety se rozhodl založit otevřený minisad poblíž bytového domu a sáhl přitom po raritních stromech. Vysázel moravskou jaderničku, jeřáb, kdouloň, rakytník a také dřinku, jeden ze symbolů Šumic. Brzy ale narazil. „Říkal jsem si, že kdo se bude chtít podívat na zajímavé stromy, dostane možnost. Stromky přežily přesadbu a také sucho. Kdouloň se měla k světu, objevily se malé kvítky. Jeřáb se začal vytahovat, vedlo se také jaderničce. Neznámý člověk ale zneužil otevřenosti sadu a stromky ustřihal v kmínku a polámal je,“ vrací se sadař do podzimu 2013. Přesně na Nový rok 2014 pak někdo zlomil na podzim vysazený kalvil červený a také dříny a duby. Sadaři se nakonec podařilo zachránit jednu kdouloň. „Z polámaných stromků už nic moc nevyroste, leda by se přeroubovaly. Nevyryl jsem je a ponechávám je jako pomníček neznámého vandala,“ konstatoval Vilém Jurek.
Jeho minisad se stal terčem naposled letos v lednu. „Materiální škoda není velká, pominu-li, že například duby jsem vypěstoval ze semen a habr jsem si donesl před více než patnácti lety jako semenáček z lesa. Bohužel je to už potřetí a přitom sousedům ani nikomu v obci, kdo má u domu mladé stromky, se nic nestalo…,“ shrnul Vilém Jurek. Potřetí se už na policii se žádostí o pomoc neobrátil.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist