Student vybízí k očkování, kampaní kopíruje americkou armádu

Student vybízí k očkování, kampaní kopíruje americkou armádu
Foto: Radim Kastner  /  Plakát, vyzývající k očkování, připomíná nábory americké armády za II. světové války.
Uherský Brod Zprávy 10 / 11 / 2021

Očkování je podle něj jedinou cestou, jak porazit pandemii a znovu normálně žít. I proto osmnáctiletý Radim Kastner z Uherského Brodu, student čtvrtého ročníku Střední zdravotnické školy ve Zlíně, rozjel kampaň mezi spolužáky, kamarády, ale i na sociálních sítích. Vyzývá k očkování formou letáku, připomínajícího nábory americké armády za II. světové války.

„Jeho ústřední postavou je zdravotní sestřička ukazující biceps, symbol síly, kterou v první linii všechny prokazují. I když denně čelí covidu, zachraňují ostatní. Všichni je však můžeme podpořit a přispět k ukončení války s koronavirem. Stačí se jen očkovat, žádná jiná zbraň neexistuje,“ burcuje Kastner, který se zároveň zabývá digitální tvorbou. Jeho plakát visí ve škole na nástěnce. „Snažím se o osvětu nenásilnou formou. Každého si vyslechnu, proč je proti očkování, čeho se bojí, a následně jim vysvětlím, že vakcinace je opravdu jediný způsob, jak zamezit šíření pandemie,“ pokračoval teenager.

Covid-19 si už prodělal. Nakazil se loni, když byl na praxi ve zlínské Baťově nemocnici. Ještě předtím pomáhal jako dobrovolník na LDN městské polikliniky v Uherském Brodě. „Viděl jsem na vlastní oči, jak to funguje v první linii, jak je koronavir zákeřný a nevyzpytatelný. Staral jsem se o pacientku, která neměla žádné příznaky, byla na odděleném pokoji od pozitivních, ale přesto byla nakonec pozitivní. Měl jsem naštěstí jen lehký průběh, kašel, dušnost, přišel jsem o chuť a čich,“ vzpomíná středoškolák, který se podíval i smrti do tváře. „Když přišel pacient na dialýzu ledvin, byl úplně v pohodě, ale za dva dny umřel na covid. Nebylo mu ani padesát let… To mě hodně zasáhlo,“ svěřil se Kastner, který je samozřejmě očkovaný. Stejně jako jeho rodina.

Nejvíc jej překvapilo, že jednotní v otázce očkování nejsou ani samotní zdravotníci. Když byl na praxi ve zlínské Baťově nemocnici a brigádě v Uherskohradišťské nemocnici, potkal se i vyloženě s odporem… „To mě asi mrzí nejvíc. Vždyť lékaři a zdravotní sestry denně vidí, co covid dokáže, navíc akutálně je drtivá většina nakažených neočkovaných, jsme tak na prahu pandemie neočkovaných. A přesto jsou někteří zdravotníci proti očkování,“ kroutí hlavou Kastner. Kdyby byl ve vládě, zvedne ruku pro povinné očkování. „Když se před lety rozjelo povinné očkování proti neštovicím, nikdo neprotestoval, a přitom byly vakcíny daleko horší. Chápu, že u některých diagnoza očkování neumožnuje, ale jinak bych byl nekompromisní. Stejně vesměs protestují lidé, kteří jsou ze zásady proti všemu,“ je přesvědčený student střední zdravotnické školy.

Tagy článku

TOPlist