Studentů ubylo, učitelé dostávají výpovědi

Studentů ubylo, učitelé dostávají výpovědi
Foto: il.
Uherskohradišťsko Zprávy 30 / 05 / 2011

Technické obory studenty nelákají, jejich zájem rapidně upadá. A na nelichotivý trend doplácejí učitelé, kterým zaměstnavatelé rozdávají výpovědi. Nejčerstvější zkušenosti má pětice kantorů Střední školy Mesit a kvarteto ze Střední odborné školy technické v Uherském Hradišti. Jelikož mají vesměs všichni předdůchodový věk, jejich vyhlídky na uplatnění nejsou růžové...
Soukromou Střední školu Mesitu nedobrovolně opustí tři učitelky a dva mistři, kterým vyprší výpovědní lhůta k 30. červnu. „Meziročně máme o sedmdesát žáků méně, čemuž nelze čelit jinak než snížením počtu zaměstnanců. Letošní rok je nejkritičtější za poslední léta,“ vysvětlil snižování stavu ředitel Zdeněk Hrdina, který už také „stříhá metr“. Odchází totiž do důchodu. „A společně se mnou ještě další čtyři kantoři, profesorský sbor tak výrazně zeštíhlí, ale jiné řešení není. Provoz školy by se stal neufinancovatelný,“ krčí rameny Hrdina.
Snížení profesorského sboru neminulo ani uherskohradišťskou Střední odbornou školu technickou, 1. června už do práce nepřijdou čtyři kantoři. „Demografická křivka je neúprosná, úbytek žáků je citelný. Propouštění je bohužel jediným možným řešením,“ říká Petr Pietropaolo, zástupce ředitele školy z Mojmíru. „Spočítali jsme úvazky, hodiny a měli jasno. Se čtyřmi kolegy jsme se prostě museli rozloučit. Jelikož jsme starší sbor, jejich obavy z dalšího osudu chápu,“ poznamenal Pietropaolo.
?Kdyby ale škola nesnížila stavy, její ekonomika by se dostala do červených čísel... „Z kraje dostáváme peníze na žáka. Když jich ubývá, ubývá i peněz na výplaty. Takový stav je pak neudržitelný,“ vysvětlil zástupce ředitele, který nevyloučil, že další výpovědi vedení školy rozdá na podzim. Na vině je podle něj i systém přijímacího řízení. „Vlastně až do prvního září nemáme tušení, kolik studentů usedne do lavic. I když nám předají zápisové lístky a my je zaevidujeme, stále si je můžou odebrat a jít na jinou školu.“
„Výpověď mi vyrazila dech. Se snížením počtu učitelů souhlasím, studentů je opravdu málo, ale očekávala jsem, že ředitel vezme v úvahu pracovní výsledky,“ posteskla si jedna z učitelek, která dostala výpověď. Na škole je předsedkyní komise češtiny a kromě mateřského jazyka učí ještě výtvarnou výchovu. „Vypracovala jsem školní vzdělávací plány pro výtvarnou výchovu, dějiny umění i psychologii a místo poděkování jsem dostala výpověď. Její důvod? Mé místo se prostě ruší,“ krčí rameny. Na škole je prý jednou ze služebně nejmladších. Kde najde uplatnění, netuší. „Už jsem se poptávala na jiných školách, ale úbytek žáků je patrný skoro všude. Nikde nepřijímají, spíš propouštějí,“ posteskla si třiapadesátiletá učitelka.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace