Stupava našla kronikáře, musí dopsat devět let

Stupava našla kronikáře, musí dopsat devět let
Foto: Ilustrační foto: web  /  Ve Stupavě už se nepíše kroniky od roku 2015.
Stupava Zprávy 03 / 09 / 2023

Stupava je devátým rokem bez kronikáře. Střípky ze života obce, rozhodnutí zastupitelstva, ale i společenského a kulturního života zůstávají jen v poznámkách bývalého starosty a občanů, kronika se už léta „pyšní“ čistými listy… Ale zdá se, že obec našla řešení, psaní kroniky se chopí jeden z přistěhovalců.

„S kronikou máme problémy dlouhodobě, nikomu se nechce převzít pomyslnou štafetu po bývalém starostovi Jindřichu Kovářovi, který ji vedl léta letoucí. A zatím dění v obci stále nějakým způsobem zaznamenává, dělá si poznámky do sešitu,“ informoval Zdeněk Havlíček, starosta Stupavy, který vkládal naděje do Pavla Prince, novináře na volné noze. „Pavel má ale spoustu aktivit, asi by tomu nemohl věnovat všechen potřebný čas,“ posteskl si starosta. „I když se to nezdá, jde poměrně o hodně práce,“ dodal.

Stupava má kroniku v elektronické podobě do roku 2014, od té doby jsou však její listy čisté jako lilie. I když má obec povinnost vést kroniku, žádný postih jí nehrozí. „Ale samozřejmě to musíme a chceme řešit, lidská paměť je krátká, za chvíli bychom měli problém si na spoustu věcí vzpomenout,“ uvědomuje si Havlíček, podle kterého se už brzy v Chřibech opět začne kronika psát.

Role kronikáře se totiž chopí jeden z občanů, rodák z Vyškova, který se do obce před časem nastěhoval. „Je ochotný se pustit do práce, ale problém je, že není místní, nezná souvislosti, takže mu někdo v začátcích, kdy nás čeká doplňování uplynulých let, musí podat pomocnou ruku,“ naznačil starosta, který přiznává, že dopsat chybějící roky nebude snadné, ale chce to jen čas a trpělivost. „Bývalý starosta Jindřich Kovář má spoustu poznámek, informací, materiálů i fotografií, všechno si vede v poznámkovém sešitě. Spoustu informací má rovněž Pavel Princ. Věřím, že to dáme postupně dohromady,“ říká odhodlaně Havlíček.

Tagy článku

TOPlist