Šumice vydělávají na dřevu, ročně až 500 tisíc

Šumice vydělávají na dřevu, ročně až 500 tisíc
Foto: ara  /  Most je užší, úprava bude nutná.
Šumice Zprávy 29 / 05 / 2014

Nejsou to žádné významné výnosy, ale považte sami: je pro obec lepší získat do pokladny až půl milionu ročně zásluhou vlastního hospodaření, nebo je výhodnější strávit desítky hodin překonáváním úřednických bariér a vyřídit si dotaci? V Šumicích zvolili první variantu. Jít vlastní cestou tady umožňuje vlastnictví celkem 252 hektarů lesa.
„Ročně vytěžíme dřevo za 400 až 500 tisíc korun,“ říká starosta Josef Bartoš. „Není to žádný zázrak, ale půl milionu na zemi nikde neleží. Místní opozice nás sice za těžbu kritizuje, ale čísla hovoří jasně. Obec má povolenou těžbu patnáct tisíc kubíků za deset let. Těžíme ale tak, že jsme stále v plusu a ještě jsme nevytěžili dvacet procent z toho, co jsme mohli za deset let pokácet. Osobně proto žádné obavy z devastace lesních ploch nemám.“
Svoz dřeva ale začíná narážet na nečekaný problém. Nákladní vozy mají potíže při průjezdu obcí, konkrétně na mostu přes Ovčírku. Jeho technický stav je navzdory stáří ještě dobrý, ale menší šířka (dva osobní vozy si tady musí dát přednost, pozn. autora) brání rozměrnějším vozům v průjezdu.
„Na místo jsme proto pozvali jednoho brněnského odborníka. Most postavený už ve třicátých letech minulého století posoudil jako uspokojivý. Ani dnes by možná dělníci tak kvalitní práci neodvedli. Jenomže most je úzký. Začíná tak být problémový, pro velká auta jde o nebezpečný úsek. Ostatně rozbité nájezdy jsou důkazem. Jediná cesta k nápravě je tedy oprava mostu a jeho rozšíření,“ sdělil starosta Bartoš.
Oprava by měla vyjít na zhruba 600 tisíc korun a obec ji zaplatí ze svého. „V létě bychom chtěli vše uskutečnit. Do té doby se rozhodne o určení objízdné trasy,“ shrnul Josef Bartoš.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace