Sušice: Kdo vyhraje boj o místo starosty?

Sušice: Kdo vyhraje boj o místo starosty?
Sušice Zprávy 29 / 06 / 2011

Den D se blíží. Napětí v Sušicích stoupá, už v sobotu se obyvatelé vydají počtvrté v posledních pěti letech k volebním urnám. A očekává se boj o každý ze 479 hlasů. Ať už opakované volby dopadnou jakkoliv, obec zřejmě stihne starostovská rošáda. Současná starostka Vlasta Háblová totiž není lídrem ani jedné ze čtyř kandidujících stran...
„Ještě kandiduji, ale lídrem je dosavadní místostarota Jiří Krsička, který by byl ideálním starostou naší obce,“ je přesvědčená Háblová, která je na kandidátní listině Starostů a nezávislých číslo 2. Na její křeslo tak s největší pravděpodobností usedne někdo z kvarteta lídrů Jiří Krsička (Starostové a nezávislí), Karel Taft (Zdravé Sušice), Martin Rachůnek (Změna pro Sušice), Josef Rozsypálek (Lidé pro Sušice).
Atmosféra v obci je napjatá, lidé jsou rozděleni na několik táborů a odhadování výsledků je věštěním z křišťálové koule. „Občany rozdělil na tři skupiny dřívější starosta, ale situace není zase až tak vážná. Věřím, že lidé neztratili chuť volit a k volebním urnám přijdou v hojném počtu,“ doufá Jiří Krsička. Každopádně před čtyřmi lety přišlo k opakovaným volbám o pět procent více voličů než v řádném termínu (76,94 %)... V říjnu 2010 byla ale volební účast už “jen“ 72,23 procenta.
O druhé opakované volby za sebou se v údolí Jankovického potoka postarali členové sdružení Zdravé Sušice, jehož tři zvolení zastupitelé, včetně všech náhradníků, 10. ledna složili mandáty. Trnem v oku jim byla starostka Háblová. Obec tak uvrhli už podruhé za sebou do provizoria. V roce 2006 totiž rezignovali ještě před ustavujícím zasedáním... „Se starostkou už v minulosti nebyla možná žádná spolupráce, s jejími špatnými kroky už nechceme být spojováni. Jakékoliv naše připomínky a návrhy bojkotovala. Tři měsíce jsme se snažili něco změnit, ale zbytečně. Nemůžeme tak plnit náš volební program,“ prohlásil začátkem roku Taft. Obec tak funguje bez možnosti nakládání s finančními prostředky a s omezenými pravomocemi. Čtyři mandáty k vládě nestačí, zákonem povolený nejnižší počet zastupitelů je pět.
Nového starostu a zastupitelstvo si obyvatelé zvolí v sobotu. O sedm zastupitelských křesel se dohromady uchází 33 občanů, tudíž kandiduje každý čtrnáctý volič.

autor: PETR ČECH
TOPlist