Svah, který se valí na rušnou silnici, zastaví dvě zdi

Svah, který se valí na rušnou silnici, zastaví dvě zdi
Foto: ara  /  Problémové místo
Blatnička Zprávy 08 / 04 / 2013

Za únikem informací ze státem řízených institucí nemusí stát vždy jen skandální odhalení. V obci Blatnička získali zprávu, že projekt na zpevnění svahu, který hrozí závalem hlavního tahu na Slovensko, získá od Státního fondu životního prostředí maximální podporu. Podle důvěrného sdělení je „projekt akceptovatelný a vyhodnotit se má do dvou týdnů“. Přeloženo do hovorové češtiny - projekt má být do dvou týdnů schválený. „Ano, tuto zprávu jsme získali a je pro nás velmi potěšitelná,“ potvrdila Jarmila Hrušková, starostka Blatničky.
Jelikož zpráva je z posledního březnového týdne, konečné rozhodnutí by mělo být už jen otázkou hodin. „Čekáme s napětím, kdy dostaneme konečné slovo. Záchrana svahu je totiž klíčovou investicí, která zásadním způsobem zasáhne do letošního dění v Blatničce,“ podotkla Hrušková.
Svah v místní části Novosady se pohnul směrem ke klíčové silnici I/54 už v roce 2011. Na některých místech ve směru na Boršice u Blatnice se zastavil jen několik decimetrů od asfaltu. Český geologický ústav zařadil sesuv do třetí, nejnebezpečnější kategorie. Zpevnit by se měl úsek dlouhý bezmála 300 metrů, práce mají vyjít na 19 milionů korun. Státní dotace je pro Blatničku, která s ročním rozpočtem zhruba 4 miliony korun není schopna sanaci zaplatit, plných 90 procent. „I na zbývajících deset procent, tedy 1,9 milionu korun, si ale budeme muset půjčit. Úvěr už máme předjednaný, teď už jen všechno dotáhnout do konce,“ přeje si Jarmila Hrušková.
Starostka přiznala, že záchrana ujíždějícího svahu zastaví většinu letos plánovaných investic. „Úvěr si vzít musíme. Z rozpočtu pak budeme muset zaplatit jen to nejnutnější pro dobrý chod obce. Tedy opravy chodníků, komunikací a tradiční kulturní akce,“ podotkla Jarmila Hrušková.
Práce, jejichž termín zatím nelze určit, budou velmi náročné. Terén je na řadě míst špatně dostupný. Do svahu, jenž naštěstí neohrožuje lidská obydlí, se budou muset umístit dvě opěrné zdi dlouhé 220 a 60 metrů.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace