Svárov a Zlámanec sužuje sucho

Svárov a Zlámanec sužuje sucho
Zlámanec Zprávy 14 / 08 / 2009

Svárovský vodovod nestačí obce zásobovat, lidem už vysychají i studny

Obyvatelé Zlámance jsou skoro bez vody! Jako na smilování čekají na déšť. Jejich vodovodní kohoutky jsou totiž napojené na vodovod ve Svárově, který v horkých letních dnech nestačí zásobovat obě obce. A lidem vysychají i vlastní studny. Jedinou spásou je vodovodní spojka na zlínskou Doubravu, spolkne však více než 20 milionů korun.
Zlámanec i Svárov jsou zásobovány pitnou vodou ze svárovských studní, jejich kapacita však není zdaleka dostačující. „Vodovod je z roku 1993, Zlámanec se napojil o rok později. A už tehdy se experti shodli, že vodní zdroj není dimenzovaný pro obě obce. Zvlášť při rostoucí spotřebě vody,“ vzpomíná Vladimír Jež, starosta Svárova, který samozřejmě v okamžiku, kdy studny vysychají a hladina vody je proklatě nízko, logicky zavře kohoutek do sousedního Zlámance. „Problémy se opakují každoročně, někdy jsou větší, jindy menší. Už se ale jednou stalo, že voda pořádně netekla i šest týdnů... Zlámanci pak posíláme denně třeba jen dva kubíky,“ podotýká Jež. Zlámanečtí přitom denně průměrně spotřebují pětinásobek. Když lidem vyschnou studny, i sedminásobek!
„Když dlouho nezaprší, lidé napojení na obecní vodu jsou na suchu. A při loňských vedrech nebyla kapka ani ve studnách,“ potvrdil kritický stav Jiří Chmela, starosta Zlámance. Na obecní vodovod je přitom napojeno zhruba 70 procent obyvatel. „Samozřejmě se snažíme v suchých dnech vodu korigovat, střídavě pouštíme jeden a druhý řad, aby všichni měli šanci aspoň na základní hygienu,“ pokračuje první muž obce v údolí Vizovických vrchů.
Voda starostům zkrátka způsobuje stále hlubší vrásky na čele. Je prioritou číslo jedna. A proto ještě společně s Kelníky (okr. Zlín) založili sdružení obcí, jehož jediným cílem je „ukousnout“ z koláče dotací ministerstva zemědělství. „Napojíme se na vodovod Doubravy, kde to máme nejblíž. Nátáhnout potrubí však přijde na více než dvacet milionů korun, takže bez dotace projektovou studii i dokumentaci uložíme k ledu,“ říkají unisono Chmela s Ježem. Věří však, že ministerstvo se zachová stejně vstřícně jako Zlínský kraj, který zaplatil zmíněnou studii a z poloviny i dokumentaci. „Lidem ve Zlámanci opravdu není co závidět, jsou tak trošku našimi rukojmími. Ale veškeré „odstávky“ děláme po dohodě s jejich starostou, který sám uznává, že jiné řešení neexistuje. I na Svárově ale jsou problémy, často lidi vyzýváme, aby s vodou šetřili, ale ještě na tom nejsme tak špatně jako sousedé,“ ví moc dobře svárovský starosta.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace