Svatý Jan Nepomucký se po 117 letech vrátil k řece Moravě
Foto: pas / Svatý Jan Nepomucký nově stojí u přístavní hrany na Svatojiřském nábřeží mezi pěší lávkou a Mostem J. A. Bati.
Socha svatého Jana Nepomuckého se po restaurování vrátila k řece Moravě. Významné barokní dílo, které více než sto let stávalo před kostelem Zvěstování Panny Marie ve Františkánské ulici, město přestěhovalo na Svatojiřské nábřeží. Za jeho obnovu si restaurátor naúčtoval 180 tisíc korun.
Socha mučedníka katolické církve ze začátku 18. století stála ve Františkánské ulici od roku 1907, na místo však byla přenesena z levého břehu řeky Moravy na dnešní Velehradské třídě kvůli stavbě nového mostu. „Umístění těsně vedle chodníku nedávalo prostor pro tak významné dílo, které se navíc v blízkosti parkujících aut tak trochu ztrácelo. Svatojánské sochy navíc bývají typickým atributem u mostů nebo vodních toků,“ připomněla Pavlína Jagošová, místostarostka Uherského Hradiště.
Radnice využila nutnosti restaurátorského zásahu k přemístění sochy na vhodnější místo. „Vybrali jsme lokalitu u řeky Moravy, konkrétně u přístavní hrany na Svatojiřském nábřeží mezi pěší lávkou a mostem J. A. Bati,“ prozradila Jagošová s tím, že podle nedávné studie Moravního nábřeží se místo v budocnosti promění v jednu ze vstupních bran do města.
Barokní sochařské dílo sv. Jana Nepomuckého je z roku 1713, světec je ztvárněn v obyklém ikonografickém pojetí, tedy oděn v almuci, rochetě a klerice s biretem na hlavě. V náručí drží diagonálně položený kříž s korpusem. Kolem hlavy má svatozář. „Socha spolu s podstavcem jsou kvalitním dokladem barokní sochařské produkce v regionu a ukázkou uctívání svatojánského kultu ještě před mučedníkovou kanonizací,“ poznamenal Jan Pášma, mluvčí radnice. O restaurování i stěhování díla se postaral Tomáš Martinák z Uherského Hradiště.