Symbol Jarošova mizí z mapy navzdory hitu Argemy, nezůstane ani cihla
Foto: Slovácké muzeum / Nový majitel rozjel totální demolici pivovaru, na jeho místě vyroste komplex bytových domů.
Jeden z hitů skupiny Argema se u řeky Moravy mění v prach. Jarošovský pivovar, kde se více než 300 let vařil zlatavý mok, pozvolna mizí z mapy. Totální demolici legendárního pivovaru rozjel nový majitel, nezůstane z něj ani cihla. Na jeho místě vyroste komplex bytových domů.
„Léta tam stál, stojí tam dál. Ten, kdo zná Jarošov, zná pivovar,“ zpívá v populární písni skupina Argema. Její slova už ale přestávají platit. Jeden ze symbolů města Jarošovským mizí před očima. „Je to obrovská škoda, pivovar k městu od nepaměti patří. Kdyby aspoň zůstala třeba budova s pivovarskými komíny jako vzpomínka na historii vaření piva, která sahá až do roku 1688,“ svěřil se jeden z obyvatelů městské části.
I když vlastník areálu podobnou myšlenku zvažoval, což ostatně dokládá vizualizace, která dokonce počítala se zachováním spilky, nakonec půjdou k zemi všechny budovy. „Ano, chtěli jsme ponechat budovu sousedící s restaurací. S postupem projekčních prací jsme ale bohužel vyhodnotili, že pro naše účely není rovněž použitelná. Byla vestavěna se zcela jasným záměrem - technologie vaření piva. V rámci budoucí výstavby tak nevyužijeme žádný z původních pivovarských objektů,“ informoval Jiří Kaňa, jednatel holešovské společnosti EL-ENG, která je současným majitelem „pivovaru“.
Jelikož rozlehlý areál dlouhá léta jen chátral, při „uvaření“ obchodu byly budovy v žalostném stavu. „Jsou staticky nebezpečné svému okolí, demolice byla nezbytná. I proto jsme ji rozjeli s velkým předstihem před vlastní výstavbou,“ poznamenal Kaňa. Demoliční četa zůstane v Jarošově ještě několik měsíců, rozebírání bývalého pivovaru potrvá téměř do konce roku. Náklady se pohybují v řádech desítek milionů korun. „Věřím, že místní i přes určitou nostalgii k objektu naše kroky pochopí,“ je přesvědčený Kaňa.
Souběžně se už rodí projektová dokumentace na nový areál s moderním bydlením (asi 250 bytů) a souvisejícími službami. „Už jsme takový projekt zrealizovali v Holešově, na místě bývalého Panského pivovaru jsme vytvořili klidný, organizovaný prostor, kde se bydlení a služby vzájemně neruší a naopak podporují. Máme zkušenost, že koncept je funkční, takže se jím inspirujeme,“ prozradil jednatel společnosti. V areálu vyroste i prodejna potravin, nájemní prostory pro retail a veřejné prostranství s herními prvky nebo lavičkami.
Komplex budov se navíc stane opět volně průchozí. Ožije historická cesta, která pivovarem procházela ještě v době, kdy místní pivo získalo v roce 1900 zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. O její obnovení má dlouhodobě zájem i radnice. „Je to jeden ze základních cílů projektu,“ potvrdil Kaňa s tím, že společnost v horizontu několika měsíců odtajní vizualizaci.
Třebaže areál zasáhla demolice, tradice vaření piva v Jarošově pokračuje. Jen se vaří zhruba o 600 metrů dál.