Syn je nevinný, jednou se pravda prokáže!

Syn je nevinný, jednou se pravda prokáže!
Foto: sal  /  Odsouzený David Šimon (vpravo).
Uherské Hradiště Zprávy 30 / 11 / 2017

I když už je čtyři roky za mřížemi, stále bojuje za očištění svého jména. Pětadvacetiletý David Šimon z Uherského Hradiště, který si odpykává 20,5 roku za brutální vraždu seniora ve Slopném, vinu totiž od začátku popírá. Jeho táta Dalibor proto všemi silami bojuje o obnovu řízení, ale zatím marně… „I když si po každém verdiktu připadám psychicky i fyzicky zlomenější, nevzdám to. Syn je nevinný a já věřím, že jednou se pravda prokáže,“ prohlásil Dalibor Šimon v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

Krajský soud ve Zlíně žádost o obnovu řízení zamítl. Ani facebooková komunikace v době vraždy jeho názor nezměnila…
Verdikt soudu je děsivý. Vždycky jsem si myslel, že k odsouzení člověka na 20,5 roku jsou zapotřebí důkazy, ale bohužel dnes stačí jen domněnky typu: Možná tam byl, možná ne, možná tam byli dva, možná tři…

Ale pachové stopy na místě činu hovoří jasně...
Pachové stopy jsou nepřezkoumatelné a jsou považovány za nepřímý důkaz, tudíž pachová identifikace nemůže sloužit jako hlavní usvědčující důkaz viny obžalovaného. Sedm lidí si už udělalo aliby, které má kluk taky. A neprůstřelné!
Jenže sedí ve vězení.

Synovi však ještě zlomilo vaz svědectví Milana Rakaše…
Svědectví? To bylo zázračné osvícení vězně, který si odpykával trest za podvody. Řekl, co řekl, ale ani slovo o mém synovi! Další řetězec důkazů, o kterých nikdo neví, nemá cenu komentovat.

A co vaše důkazy?
Tak to je zajímavé… Dali jsme různé návrhy a podněty, ale vždy byly zamítnuté pro nadbytečnost, takže nezbylo nic jiného, než abychom je hledali sami.

To jako chcete říct, že policie seděla se založenýma rukama?
Policie se jen drží pokynů nadřízeného pana státního zástupce, který pro nás neudělal žádný důkaz, vůbec nic. Ještě naopak na našeho advokáta a mě poštval policii, které jsme museli vysvětlovat věci, které byly dostatečně jasné. Výsledkem bylo, že se nic nestalo, ale pan advokát by měl být potrestaný! Přišlo mi to jako zastrašování, abychom dál „neotravovali“. Smutné je, když vám policie řekne, že váš syn asi něco ví, tak proč to neřekne. A jestli nic neví, tak si odsedí 20,5 let. A kde jsou nějaké přesvědčivé důkazy?

Je tedy logické, že jste se proti rozhodnutí krajského soudu odvolali. Co bude dál?
Věřím, že si Vrchní soud v Olomouci celý spis řádně prostuduje a rozhodne spravedlivě, tudíž nebude hýbat s podstatnými fakty doprava nebo doleva, jak se to zrovna hodí. Vždyť přece není možné, aby slovenskému osmnáctkrát trestanému recidivistovi, jehož DNA se našla na kukle, stačilo říct, že v době vraždy nebyl v ČR, a syna zavřou na základě pachových stop!

autor: PETR ČECH
TOPlist