Syntetická DNA už chrání 323 kol
Foto: ilustrační foto: MěP Ostrava / Syntetický „genetický“ kód je nejúčinnější prevencí proti krádeži.
Ochrana jízdních kol syntetickou DNA je stále hitem! Strážníci v Uherském Hradišti bicykly „cejchují“ už od roku 2018 a zájem zůstává obrovský. Syntetický „genetický“ kód je totiž nejúčinnější prevencí proti krádeži. A tak městská policie usiluje o pokračování ve forenzním značení kol, aktuálně požádala o dotaci.
„Syntetickou DNA jsme už označili 323 jízdních kol. Cílem projektu je ochránit majetek občanů - kolo, případně kompenzační pomůcku, znesnadnit nebo přímo odradit potenciální pachatele krádeže a zvýšit u lidí pocit bezpečí,“ informoval Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťské městské policie, podle kterého služba doplnila stávající evidenci jízdních kol.
Syntetická DNA je jedinečná stejně jako lidská DNA, označení kola je proto nenapodobitelné a originální. Rozpoznatelné je jen pod UV lampou, speciálním digitálním mikroskopem a mobilním zařízením, které strážníci nosí u sebe. „Kola označíme netoxickou, zdravotně nezávadnou látkou na bázi lepidla minimálně na deseti místech, nejen na rámu, ale i vybavení. Obsahuje mikrotečky s jedinečným kódem, podle kterého se dá registrované kolo dohledat,“ popsal před časem Pauřík. Po zaschnutí zůstává na kole nebo invalidním vozíku průhledný film, který je pouhým okem neviditelný. Běžným způsobem nejde odstranit. „Nezáleží, jestli došlo ke ztrátě nebo odcizení, podstatné je, že šance návratnosti označeného jízdního kola je vysoká,“ vyzdvihl dlouholetý velitel strážníků.
Syntetická DNA je určená výhradně pro občany s trvalým pobytem ve městě, za službu neplatí ani korunu. Technologie a nákup speciální barvy ale něco stojí. Městská policie proto zkouší dotační štěstí u ministerstva vnitra. „Strážníci na značení kol potřebují 15,5 tisíce. Když uspějí, dotace pokryje osmdesát procent nákladů,“ upřesnil financování Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.