Ta socha je vaše? Dokažte to!

Ta socha je vaše? Dokažte to!
Moravský Písek Zprávy 03 / 06 / 2010

Půl roku mají obyvatelé Moravského Písku na to, aby obecnímu úřadu prokázali, že kříže, sochy nebo pomníčky stojící na jejich pozemcích jsou jejich majetkem. Zastupitelé si chtějí do poloviny listopadu udělat kompletní seznam nemovitostí, obec už kvůli tomu vydala veřejnou vyhlášku. O její účinnosti ale pochybují i samotní úředníci.
„Komu patří kříž nebo socha, to je ve spoustě případů nedohledatelné,“ vysvětluje Miroslav Dula, místostarosta Moravského Písku. „Zajistit si doklady, to asi bude velmi problematické. Tušíme, že kvůli špatné evidenci z minulých let se nám příliš potvrzujících dokumentů nesejde.
Dula podotkl, že i možnosti církve jsou v tomto případě omezené. „Třeba u obecního kostela je pomník padlým, který se začíná naklánět. Ale komu patří, to zatím nikdo přesně neví. Dříve se totiž lidé na pomníčky skládali, také bývalí starostové je nechávali postavit jako poděkování obci,“ doplnil.
Místostarosta proto předpokládá, že většina křížů, soch a sousoší tak nakonec skončí v obecní evidenci. „Když se objekty stanou součástí majetku Moravského Písku, můžeme snadněji získat dotace na jejich opravy. Takto jen stojí ladem a chátrají.“
Obec zatím neví, komu patří kříže u Tonetu, Ottového, na Střelci, Hlavinách a u silnice ve směru na Domanín. Nejasný je zatím i vlastník sochy Panny Marie za ulicí Družstevní a sochy svatého Jana Nepomuckého u kostela. Na stejném místě stojí také pomník padlým a sousoší Utrpení Páně.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace