Tahanice skončily, obec má slévárnu. Ale co s ní?

Tahanice skončily, obec má slévárnu. Ale co s ní?
Foto: ilustr.
Popovice Zprávy 06 / 11 / 2012

Obec Popovice po zdlouhavých soudních a majetkových řízeních získala do vlastnictví budovu bývalé slévárny. O žádné terno však nejde. Objekt je totiž nezpůsobilý k užívání, chybí rozvody elektřiny, vodovod a topení je nefunkční, vnitřní prostory jsou v dezolátním stavu. Zastupitelé proto usilují o jeho obnovu, bez dotace se však nepohnou z místa.
„Budova je opravdu ve špatném stavu, drobnou opravou střechy jsme zabránili alespoň dalšímu zatékání a větším škodám,“ uvedla Jitka Nováková, starostka Popovic.
Objekt byl vybudován jako pohostinské zařízení a v roce 1993 jej získal soukromý podnikatel, který jej proměnil na zámečnictví - slévárnu. Po roce 2000 se však dostal do problémů a po nějaké době skončil. Když se nemovitost objevila v exekuční dražbě, zastupitelé rozhodli, že se ji pokusí získat do vlastnictví obce. „Jelikož stojí ve středu obce, naproti mateřské školy, chtěli jsme zabránit tomu, aby zde časem vznikl provoz nebo činnosti, které zhorší podmínky k bydlení, jako hluk, zápach, emise nebo hustější doprava,“ vysvětlila Nováková.
Obec v dražbě nemovitost získala, ale vzhledem k tomu, že se její původní majitel několikrát proti rozhodnutí soudu odvolal, do vlastnictví ji obec získala až po více než roce. A dnes Popovičtí řeší další využití budovy. „Z ankety, která byla součástí Popovských listů, vyplývá, že lidé nejvíce touží po bytech, ať už pro seniory nebo mladé. Zájem o bydlení v obci je totiž poměrně značný, jenže obec žádné pozemky pro výstavbu nevlastní,“ posteskla si starostka. Vyloučené podle ní nejsou ani volnočasové aktivity pro děti, rozšíření prostor sousedního kulturního domu včetně knihovny, která sídlí v jeho stísněných prostorech. „Jednou z možností je také pronájem nemovitosti, nabízí se třeba využití pro chráněnou dílnu. Zatím se ale opravdu bavíme jen v teoretické rovině. Uvidíme, co nám ukáže studie využití, která posoudí objekt i z hlediska statiky,“ dodává Nováková.
Jisté je tak zatím pouze jedno. Ať už se zastupitelé rozhodnou jakkoliv, jejich přání se nenaplní bez dotačních prostředků.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace