Test se soudruhem učitelem popudil rodiče, dítě přehlásili

Test se soudruhem učitelem popudil rodiče, dítě přehlásili
Foto: ilustr., web  /  Základní škola Jarošov
Jarošov Zprávy 23 / 10 / 2013

Když devítiletý Matěj přišel domů s úkolem z jazyka českého, maminka Pavlína Pavlíčková z Uherského Hradiště nevěřila vlastním očím. Syn měl doplňovat souhlásky ve slovním spojení „soudruh učitel“! Její výhrady ale vyvolaly nečekanou reakci, která nakonec vyústila přestupem chlapce do jiné školy. Ředitel základní školy v Jarošově považuje celý incident za velké nedorozumění.
Matěj je silný diabetik, péči potřebuje 24 hodin denně. Třídní učitelka Zlatuše Slezáková mu každý den před obědem měřila hladinu cukru v krvi a podle pokynů maminky píchala dávku z inzulínové pumpy. „Nikdy nebyl žádný problém. S její péčí jsem byla maximálně spokojená, dokonce jsme si tykaly,“ říká na úvod Pavlíčková. Jeden úkol z jazyka českého však veškeré vazby zpřetrhal. „Aby mé dítě mělo za domácí úkol z českého jazyka doplnit souhlásky ve spojení „soudruh učitel“, to prostě neexistuje. Učitelce jsem ihned volala s tím, že si nepřeju, aby se to ještě někdy opakovalo. Soudruh popudil více rodičů, asociuje komunistický režim, ale kvůli dětem měli strach se ozvat,“ tvrdí Pavlíčková. Reakce učitelky ji však rozčílila ještě víc. „Slovo soudruh prý do jazyka českého patří, ale hlavně mi na druhý den po telefonu řekla, že v pondělí a ve středu už na Matěje nemá čas,“ nechápe Pavlíčková, která na to konto přehlásila syna v úterý do školy T. G. Masaryka v Mařaticích. „Je pro mě morálně naprosto nepřijatelné, aby učitelka, která se takhle zachová, vychovávala mého syna,“ vysvětlila maminka.
„Paní Pavlíčková mně to prostě vytkla a položila telefon s tím, že nemá čas,“ reagovala Zlatuše Slezáková, podle které se slovo „soudruh“ neztratí z pravidel českého pravopisu jen proto, že si to jedna maminka nepřeje. „Ale samozřejmě jsem jí nabídla, že může dát písemně podnět pedagogické radě, která zaujme nějaké stanovisko. Já přece nemůžu zrušit část učiva,“ brání se Slezáková, která skutečně mamince oznámila, že dva dny v týdnu se kvůli pracovnímu zaneprázdnění už o Matěje nemůže postarat. „Určitě to nebyla reakce na její výtky. Ve třídě máme nového slabšího žáka, navíc jsem dostala na starost další kroužek, takže kdybych se ještě starala o Matěje, už nestihnu oběd. Snažila jsme se to mamince vysvětlit, dokonce za sebe sehnala i náhradu v podobě školnice, ale marně. Neposlouchala mě a opět položila telefon,“ tvrdí Slezáková. Pracovní list s doplňovačkou vytáhla ze starých zásob, že „soudruh“ rozpoutá takovou reakci, ji vůbec nenapadlo.
„Tisk nových doplňovaček stojí peníze, škola šetří, jak se dá. Když se likvidovaly staré zásoby, paní učitelce bylo líto něco vyhodit. A teď je z toho kauza,“ tvrdí Pavel Jančář, ředitel jarošovské základní školy, který případ označil za velké nedorozumění. „Učitelka ani žádný jiný z učitelů školy není příznivcem návratu ke starým časům, ba naopak. Soudruh prostě je běžně používané slovo, a to i v tisku, a je součástí naší historie. Spíš jde o problém v osobní rovině,“ je přesvědčený Jančář, který ale další kroky maminky a jejich zdůvodnění odmítl komentovat. „U jejich telefonického hovoru jsem nebyl. Každopádně učitelka se o Matěje dva roky pečlivě starala, rodiče byli spokojení. Kluk zapadl do třídy, je sympatický, hodný i chytrý. Možná rodiče řešení uspěchali. Když za mnou maminka přišla, byla rozhodnutá. Už jsem nemohl nic dělat,“ poznamenal Jančář, který učitelce vytkl, že problémy s rodiči se řeší osobně, nikoliv po telefonu.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace