Plošné testování má trvat maximálně 5 dnů. Bude dobrovolné a na účet pojišťovny

Plošné testování má trvat maximálně 5 dnů. Bude dobrovolné a na účet pojišťovny
Foto: KHS Zlínského kraje  /  ilustrační foto
Slovácko Zprávy 27 / 10 / 2020

Ministerstvo zdravotnictví vyložilo karty na stůl, plošné testování na Uherskohradišťsku spustí do dvou týdnů a potrvá maximálně pět dní. Spočívá v testu na antigen, který zachytí nejvíce infekční jedince. Prioritou je odebrání vzorků od zaměstnanců sociálních a zdravotnických zařízení.

„Plošné testování platí, nic se nezměnilo. Okres Uherské Hradiště je nejzasaženějším regionem, v populaci je poměrně vysoká virová nálož,“ potvrdil ministr zdravotnictví Roman Prymula v telefonickém rozhovoru pro Český rozhlas Zlín.

Ministerstvo zdravotnictví už rozjíždí testování v sociálních zařízení na Karvinsku, středních Čechách a v Praze, dotkne se všech zaměstnanců a nových klientů. Na Uherskohradišťsku se však počítá s testováním do větší hloubky. Na seznamu jsou sociální zařízení, nemocnice, ale i velké společnosti. „Řada už projevila zájem, s procesem testování souhlasí. Určitě je podpoříme,“ vzkázal do podniků Prymula. Jejich angažovanost je logická, obávají se totiž ochromení, nebo úplného zastavení výroby.

U sociálních a zdravotnických zařízení podle ministra nesehraje klíčovou roli trvalé bydliště na Uherskohradišťsku, testování se podrobí všichni zaměstnanci. Stejně tak u podniků. „Je to logické, musíme zabránit zavlečení onemocnění,“ zdůraznil Prymula s tím, že plošné testování je určené i pro obyvatele regionu. „Ale je dobrovolné, záleží jen na nich, jestli se do něj zapojí. Test hradí pojišťovna,“ uvedl ministr pro Český rozhlas.

Testování má podchytit infekční jedince. Testy na antigen spolehlivě odhalí pozitivní lidi s příznaky, u bezpříznakových je však jejich účinnost nižší. Kdo neprojde, skončí v izolaci, aby nákazu nešířil dál. „Testování je podobné jako u PCR metody, provádí se klasickým výtěrem štětičkou z nosohltanu. Jen zjišťování výsledku je výrazně jednodušší, připomíná těhotenský test. Štětička se ponoří do roztoku, který stabilizuje virus a uvolní protein, který se na speciální destičce projeví barevnou změnou. Když se objeví proužek, je test pozitivní,“ prozradil Prymula.

Testování se podle něj na Uherskohradišťsku rozjede do 14 dní, zapojí se do něj sestřičky praktických lékařů, medici, zubní lékaři a odběrová centra. „Testování lokality potrvá maximálně čtyři pět dní. Delším intervalem bychom riskovali, že se v mezidobí nakazí další lidé,“ vysvětlil Prymula. Testování je šancí pro všechny, včetně lidí, kteří už covid-19 překonali. Stále se totiž objevují případy reinfekce. „Už se několikrát stalo, že člověk, který měl mírnou formu, onemocněl znovu. A v jednom případě dokonce za dobu kratší než tři měsíce,“ poznamenal Roman Prymula.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist