Těžba štěrku je blíž, odpůrci chystají nový spolek
Foto: Ilustrační foto
Scénář společnosti České štěrkopísky, která čeká na možnost zahájení těžby na pomezí Uherského Ostrohu a Moravského Písku, se začíná naplňovat. Poté, co si firma zastoupená firmou Jampílek naklonila po splnění všech podmínek k těžbě ministerstvo životního prostředí, je tady souhlas Obvodního báňského úřadu v Brně. Ten minulý týden rozhodl o stanovení dobývacího prostoru. Tedy o místech, která z menší části zasahují do katastru Uherského Ostrohu a z větší na území Moravského Písku.
Souhlas báňského úřadu sice ještě neznamená povolení k těžbě, přesto jde o důležitý krok k tomu, aby mohl žadatel dál usilovat o její zahájení. My s těmito plány zásadně nesouhlasíme. Proto už situaci konzultujeme s právníky a chystáme adekvátní reakci, říká Hana Příleská, místostarostka Uherského Ostrohu. Loni, ještě coby starostka, přidala svůj podpis pod petici Ne ohrožení vody pro 140 tisíc lidí. Naše další kroky projedná ještě do konce ledna rada i zastupitelstvo města, dodala Příleská.
Mezi adekvátní reakce patří odvolání a snaha přivést spor do soudní síně. Celý proces tak může hrozbu těžby odvrátit o deset i více let. Pokud jde o záměr předložený Českými štěrkopísky, dobývání štěrku by mohlo trvat až dvacet let.
Rozhodnutí báňského úřadu je očekávané, my pokračujeme dál ve snaze zabránit těžbě, reagovala na novou situaci Hana Habartová, spoluautorka petice a členka jejího organizačního výboru. Kromě toho už chystám vznik Spolku na ochranu pitné vody v Moravském Písku. Rozhodnutí báňského úřadu bylo dalším impulsem, prozradila Habartová.
Protesty proti těžbě, které podporují desítky obcí a desítky tisíc lidí především z Hodonínska, začaly už před třinácti lety. Dobývací prostor leží v chráněné oblasti přirozené akumulace vod, v pásmu hygienické ochrany vodního zdroje a také v aktivní záplavové zóně. Odborníci z řad renomovaných hydrogeologů, kteří se k této věci mnohokrát vyjadřovali, jsou toho názoru, že možná rizika, která vzniknou po odkrytí hladiny podzemní vody, není možné eliminovat žádnými reálně a finančně proveditelnými opatřeními. Ministerstvo životního prostředí, které vydalo pro těžbu štěrku souhlasné stanovisko EIA, vyhlásilo dotační výzvu na vznik nových zdrojů pitné vody s alokací 600 milionů korun. My zatím bojujeme všemi zákonnými způsoby za ochranu našeho zdroje pitné vody a nepotřebujeme k tomu ani korunu z dotací. Zatím těsně prohráváme, ale hra ještě nekončí, zopakovala důvody protestů Hana Habartová.