Tichý společník z Kopanic míří do kin!
Foto: ZLÍN FILM OFFICE / Hlavní role ve filmu ztvárňují Ondřej Malý, Klára Issová a Boleslav Polívka.
Tichý společník míří do kin! Tragikomedie, kterou na Kopanicích loni natáčel režisér Pavel Göbl, si odbyde premiéru 1. října. V hlavních rolích celovečerního filmu se představí Ondřej Malý, Klára Issová a Bolek Bolívka, ale nemalé role ztvárnili i herci Slováckého divadla nebo divadelního souboru Pod lampú z Bánova.
Nenápadná komedie z Kopanic s nadhledem a humorem pojednává o nedostatku místa na hřbitově, ztraceném čase a blbnutí západní civilizace. „V hlavní roli hrobníka, námezdního drvoštěpa a opilce Miry Maliny se představí Ondřej Malý. Lenku hraje Klára Issová, jejího otce Bolek Polívka. Z herců Slováckého divadla fanoušci uvidí Tomáše Šulaje, Kamilu Zetelovou a Martina Vrtáčka,“ prozradil Pavel Göbl, režisér a scenárista, který je i autorem knižní předlohy.
Příběh o hrobníkovi, který se z lenosti rozhodl hroby nekopat, ale vrtat, takže nebožtíky pochovává svisle, zkušební diváky v hlavním městě nadchl. Jen je zpočátku zarazilo, jak herci mluví… „Překvapil je dialekt, ale i jiná intonace. Až získali pocit, že neumí mluvit. Tichý společník však nemluví unifikovaným jazykem, který se používá v některých průmyslověji vyráběných seriálech a zahraničních dabovaných komerčních filmech, ale živým, skutečným nářečím, a tedy nutně neprofesionálně,“ vysvětlil Göbl, podle kterého zkušební diváci nakonec přišli na chuť nářečí i nedokonalým lidem. „A kromě toho je film přinutil myslet a ještě se pobavili. Vždyť je to komedie,“ dodal s úsměvem režisér.
Tichý společník vznikl nejdříve jako scénář, který ocenila nadace RWE. Když jej Göbl přepsal do knižní podoby, získala novela cenu Magnesia Litera a nominaci na cenu Josefa Škvoreckého. Ocenění si mimo jiné vysloužila i Göblova práce s jazykem. Jako rodák z Uherského Brodu a dlouholetý obyvatel Valašska stvořil ze dvou jedno nové libozvučné nářečí. I proto ostatně celý děj filmu zasadil do Kopanic. Diváci tak uvidí jedinečnou magii bělokarpatské krajiny. Štáb natáčel v Uherském Brodě, Bystřici pod Lopeníkem, Komni, Březové, Vápenicích, Lopeníku a Bánově, ze kterého si role herců vyzkoušeli i členové divadelního souboru Pod lampú Petra Vašíčková, Eduard Švehlík nebo Bohumila Odehnalová.