Tihlařík: ČSSD už říkám ne

Tihlařík: ČSSD už říkám ne
Foto: sal  /  Starosta Moravského Písku Jan Tihlařík (uprostřed) se nepohodl se stranickými kolegy z ČSSD.
Moravský Písek Zprávy 24 / 09 / 2010

Starosta Moravského Písku skoncoval s politikou

„Jste v letech a váš úřad proto nepracuje tak, jak má. Bude lepší, když odejdete.“ Dvě věty silné jako rána pěstí, které vám dokáží změnit život naruby. Jan Tihlařík, starosta Moravského Písku, se s nimi vypořádal po svém. Vrátil stranický průkaz a popřál „mládeži“ hodně úspěchů. Smutně končí politická kariéra muže, za jehož přispění se Moravský Písek změnil v jednu z nejrychleji se rozvíjejících obcí v regionu.
Tihlařík, dříve zanícený sociální demokrat, odchází po dvanácti letech z úřadu starosty za podobných okolností jako jeho děd, vůbec první sociálnědemokratický starosta Moravského Písku. Jan Tihlařík senior nastoupil do úřadu v roce 1919. Za osm let musel odejít po intervenci komunistů. „Dědu připravili o místo komunisté, mě vlastní strana, které jsem věřil,“ říká odstupující starosta. A na důkaz, že to myslí vážně, „uklízí“ ve vitríně za svými zády fotografii jihomoravského lídra ČSSD, hejtmana Michala Haška. „Další kamarád, který se ke mně dnes nezná,“ podotkl.

Proč jste tak radikálně skončil se stranou, jejímž myšlenkám a plánům jste věřil?
Sociální demokracie mi velmi ublížila. Už s ní nechci mít nic společného.

Proč?
Kdyby za mnou přišli třeba v únoru… Ale poslechnout si až začátkem července, tedy v době, kdy počítáte s realizací dalších plánů, že vzhledem k výsledkům parlamentních voleb a odstoupení Jiřího Paroubka z pozice šéfa bych měl kvůli stáří odejít, že obecní úřad pracuje kvůli mému věku pomalu, to pro mne bylo nepřijatelné. Prý jestli chci v komunálních volbách kandidovat, tak jedině na některém ze spodních míst. To mě skutečně nadzvedlo. Řekl jsem, že buď budu lídrem, nebo nebudu na kandidátce vůbec. A tak se také stalo.

Nepomýšlel jste na založení vlastního sdružení, podobně jako Miloš Zeman, který také sociální demokracii opustil?
Pokud jde o Miloše Zemana, ten mi vzkázal: „Tak vidíš, i na tebe už došlo.“ (smích) Abych řekl pravdu, za podpory známých právníků jsem zvažoval vznik nezávislého sdružení a kandidátky, ale byl jsem stále tak rozladěn novou situací, se kterou jsem nepočítal, že jsem řekl ne.

Jak reagovalo vaše okolí a známí?
Stále mi nadávají. Chtějí, abych zůstal a dál pracoval pro obec. Vlastně jen manželka můj odchod do důchodu schvaluje. Moji nástupci na obecním úřadu budou z připravených projektů včetně zavedené dotační politiky žít možná i půldruhého roku. Přichystáno je třeba dokončení rekonstrukce školy. Postaví se „věž“ podobná té v Hluku, se schodišti do tříd v horních patrech. Dole bude družina a sklady pro kuchyň. Já už se ale budu věnovat svému zdraví, jsem po operaci kyčle. Už se těším, jak začnu jezdit do Hradiště do nového aquaparku.

Je vaše rozhodnutí definitivní?
Když vidím ohlas kolem sebe a když slyším hlášky typu „co jsem to zase udělal“ nebo že se „vzdávám“, tak si říkám - kdybych tak měl v létě na rozhodnutí víc času... To ale neznamená, že svého rozhodnutí lituji. Ne, odcházím.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace